نکاتی اساسی در نورپردازی آشپزخانه و کابینت ها

مقالات
۰۸ اسفند

در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان ها مخصوصا در آشپزخانه ها به نورپردازی داخلی و کابینت ها بهای کمتری داده می شود چرا که تصور خانم های خانه دار این است که عواملی مانند پرده و کابینت و میزغذا خوری مهم تر از نور است.

همچنین شنیده می شود که می توان با استفاده از چراغ های تزئینی یا لوسترها، شکل و شمایلی جذابی به آشپزخانه خود داد. اما در مدل های جدید دکوراسیون و نورپردازی آشپزخانه شما باید برای روشنایی محیط خود آشپزخانه ، نورپردازی کابینت ها و حتی داخل آنان نیز برنامه داشته باشید.

نکاتی اساسی در نورپردازی آشپزخانه و کابینت ها

شاید بتوان با استفاده از چراغ های زیبا فضای داخلی آشپزخانه را روشن کرد اما برنامه شما برای فضا های تاریک آشپزخانه مانند داخل کابینت ها چیست؟ چگونه می خواهید هماهنگی بین نورپردازی آشپزخانه و فضاهای دیگر منزل خود ایجاد کنید؟

یکی از روش های پیشنهادی ما برای این کار استفاده از نور مخفی است. همانطور که می دانید با استفاده از نسل جدید ال ای دی ها می توان نورپردازی آشپزخانه یا حداقل بخشی از آن را با نورهای مخفی انجام دهید.

همچنین داخل کابینت ها که چند سالی است توسط این نوع لامپ ها نورپردازی می گردد.

نورپردازی آشپزخانه با استفاده از نورهای مخفی به این معنا است که بیننده فقط هاله ای از نور یا اثر آن را ببینید و سیم کشی ها و منابع دیگری که برای روشن کردن لامپ ها در دید نباشد.

البته برخی دیگر از ال ای دی ها وجود دارند که ساختاری شبیه به شبرنگ ها دارند و در شرایط تاریکی از خود نور ساطع می کنند اما میزان روشنایی های آنها برای دید و استفاده از وسایل مختلف کافی نمی باشد.

نکات در مورد دکوراسیون و نورپردازی آشپزخانه

ابتدا باید بدانید که نورپردازی آشپزخانه و دکوراسیون آن را باید برای خود و اعضا خانواده تان انجام دهید. یعنی به سبکی باید باشد که هنگام کار کردن آرامش داشته باشید و مسائل ایمنی نیز رعایت گردد سپس اگر میز ناهارخوری شما درون آشپزخانه قرار دارد در هنگام صرف غذا نیز حس و حال خوبی به شما دست دهد.

سپس به فکر نوع دکور برای دید مهمانان خود باشید.

شاید محل های دیگر ساختمان مانند پذیرایی و اتاق ها را تا قسمتی بتوانیم برای خوشامد مهمانان دکور نماییم اما در مورد آشپزخانه و مخصوصا نورپردازی آشپزخانه باید راحتی خودمان را در نظر بگیریم.

برای نور پردازی آشپزخانه یکی از جذاب ترین حالت ها استفاده توامان از نورهای سقفی، نور طبیعی و نور مخفی می باشد. اگر آشپزخانه شما محروم از نور طبیعی است توصیه می کنیم که حتما فکری به حال این مساله داشته باشید زیرا در طول روز بهتر است فقط از نور طبیعی برای روشن بودن فضای خانه و آشپزخانه استفاده کنید.

نکته مهم دیگر در نورپردازی آشپزخانه این است که باید از تابش نور به صورت مستقیم به شعله های اجاق گاز جلوگیری کنید زیرا این کار باعث می شود میزان شعله ها اصلا دید نداشته باشد و برای تنظیم دمای زیر غذاها با مشکل مواجه شوید.

گاهی اوقات نیز این مساله پیش می ایدکه اجاق گاز را فراموش کنید خاموش نمایید که همین عامل ممکن است باعث آتش سوزی نیز گردد.

مقالات مرتبط
راهنمای نورپردازی آشپزخانه
۲۴ اسفند
مقالات

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.
اشتباهات رایج در نورپردازی خانه
۲۸ دی
مقالات

اشتباهات رایج در نورپردازی خانه

نورپردازی یک خانه کار نسبتا دشواری است. تنها نصب و استفاده از لوازم روشنایی زیبا و پرنور برای روشن کردن فضای خانه کافی نیست. نادیده گرفتن قوانین اصلی نورپردازی خانه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی یا تاریک ماندن برخی از قسمت‌های خانه و یا هر دو شود. در اینجا قصد داریم ۶ اشتباه رایج در مورد نورپردازی خانه که معمولا طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی روشنایی خانه‌ها مرتکب می‌شوند را بیان کنیم.
مزایا و معایب کابینت MDF
۲۰ آذر
مقالات

مزایا و معایب کابینت MDF

کابینت ام دی اف یکی از پر طرف‌دارترین انواع کابینت‌ها در سال‌های اخیر شناخته شده است. یکی از انواع چوب‌های مورد استفاده برای طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد. از ام دی اف امروزه استقبال زیادی برای ساخت کابینت آشپزخانه شده است. ام دی اف نوعی از محصولات کامپوزیت می‌باشد، که برای ساخت کمد، کابینت، تخت خواب و .... از آن استفاده می‌شود و بیشترین استفاده آن در طراحی کابینت آشپزخانه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد این نوع ماده اولیه را برای ساخت کابینت انتخاب می‌نمایند، تنوع بسیار زیاد آن در طرح و رنگ می‌باشد. ام دی اف محصولی از چوب مصنوعی است که مزایا و معایبی مختص به خود را نیز دارد. در ادامه می‌خواهیم مزایا و معایب این محصول را برای شما بیان نماییم.


نمونه پروژه‌ها