انواع روکش کابینت آشپزخانه

مقالات
۳۰ مهر

ازگذشته‌های دور افراد برای استفاده بهتر از فضای اطراف خود و یا زیبایی آن اقدام به ساخت ابزاری برای کاربردی کردن منزل خود بوده‌اند که این نگاه تبدیل به ایده ساخت اولین کابینت ها شد. در سالیان اخیر متخصصان طراحی و ساخت کابینت اقدام به استفاده از اجناس مختلف، برای ساخت کابینت کرده‌اند که نتیجه آن گوناگونی و تعدد شکل، جنس، طراحی و ... در این صنعتِ کاربردی شده است. 

انواع روکش کابینت آشپزخانه

امروزه خانواده‌ها برای ساخت کابینت آشپزخانه خوب، بسیار سردرگم هستند و اغلب به دلیل تعدد انواع، اشکال و اجناس کابینتی ترجیح می‌دهند بدون دانش قبلی خود تسلیم نظر دیگر افراد شده و فقط بر اساس شکل و ظاهر طرح کابینتی اقدام به خرید آن کنند، در صورتی که مقاومت و نوع استفاده از کابینت از اهمیت بالاتری برخوردار است.

به این معنی که برای اغلب افراد نه جنس کابینت بلکه روکش یا همان ظاهر کابینت ها مهم است. اغلب کابینت های خانگی یا از جنس فلز هستند و یا از جنس چوب که اغلب از نظر مغز کابینت (ماده اصلی) یکسان هستند اما این تفاوت در روکش هاست که سبب میشود کابینت ها در ظاعر با یکدیگر تفاوت داشته باشند. بیشتر طراح های این صنعت، کابینت ها را به‌گونه‌ای طرح ریزی می‌کنند که با سایر بخش‌های خانه همخوانی داشته باشد و زیبایی خانه را با ظرافت خود دو چندان کنند.

اما در این میان داشتن اطلاعاتی چند در مورد انواع روکش‌هایی که در بازار رواج دارند بسیار ضروری است زیرا هر کدام از این روکش‌ها دارای ویژگی‌هایی است که غفلت از آن ممکن است تا سال‌ها شما را از خرید آن کابینت پشیمان کند. برخی از روکش‌ های به کار رفته در بازار عبارتند از:

  • هایگلاس، یو وی، پلی لاک، ملامینه، ملامینه براق، پی وی سی براق و ...

برای مثال فرض کنید یک خانواده قصد دارند تا یک کابینت با روکش بسیار براق، تمیز و زیبا سفارش دهند، زمانی که به یک متخصص در این زمینه مراجعه می‌کنند، ممکن است کابینت با روکش ملامینه براق را به آن‌ها پیشنهاد کند که از نظر زیبایی و قیمت بسیار وسوسه‌کننده است، در این میان خانواده نیز به دلیل عدم آگاهی و صرفا به دلیل داشتن ویژگی‌های مد نظر و قیمت کم ممکن است به خرید این کابینت تمایل پیدا کند. همانگونه که از اسم ملامینه براق برمی‌آید، ویژگی براقی در این نوع روکش نیز یافت می‌شود اما نکته قابل توجه در مورد این جنس این است که ملامینه پس از مدتی و به سبب یرخی مواد روغنی، به سرعت کدر شده و زیبایی خود را از دست می‌دهد در صورتی که روکش پلی لاک براقی بسیار بالایی داشته و عمر طولانی‌تری نسبت به نمومه‌های مشابه دارد اما هزینه آن نیز بالاتر است.

همانگونه که گفته شد لازم است در هنگام خرید کابینت دقت لازم در انتخاب روکش و جنس مورد علاقه خود را داشته باشید.

مقالات مرتبط
نکاتی برای طراحی کابینت آشپزخانه‌های کوچک
۱۵ اردیبهشت
مقالات

نکاتی برای طراحی کابینت آشپزخانه‌های کوچک

پخت و پز و نگهداری از مواد غذایی در آشپزخانه‌های کوچک می‌تواند گاهی اوقات کاری سخت و طاقت‌فرسا باشد. اما روش‌های آسانی برای تبدیل آشپزخانه‌های کوچک به فضایی شیک و کارآمد وجود دارد. با استفاده از برخی روش‌ها در طراحی کابینت آشپزخانه می‌توان فضای آشپزخانه‌های کوچک را طوری طراحی کرد که بسیار زیبا جلوه کنند و کار کردن در آن‌ها نیز راحت باشد. برخی از این روش‌های طراحی کابینت آشپزخانه و طراحی فضای داخلی آشپزخانه به شرح زیر هستند.
بهترین متریال برای کابینت آشپزخانه چیست؟
۱۰ اردیبهشت
مقالات

بهترین متریال برای کابینت آشپزخانه چیست؟

اگر قصد طراحی کابینت آشپزخانه خود را دارید، باید بدانید که انتخاب‌های زیادی در مورد متریال کابینت‌ها برای شما وجود دارد. با توجه به بودجه شما برای طراحی کابینت آشپزخانه، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما خواهد بود. به همین دلیل باید سعی کنید قبل از اقدام برای خرید، گزینه‌های موجود را به خوبی بشناسید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در این جا قصد داریم تا برخی از بهترین متریال‌های موجود برای کابینت آشپزخانه را معرفی کرده و مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها را شرح دهیم.
راهنمای نورپردازی آشپزخانه
۲۴ اسفند
مقالات

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.


نمونه پروژه‌ها