نورپردازی در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه

مقالات
۲۸ آبان

درست مانند یک صبحانه کامل و متعادل به عنوان مهم‌ترین وعده غذایی، قلب خانه یعنی آشپزخانه نیاز به توجه و اهمیت ویژه‌ای دارد. نورپردازی استاندارد و متفاوت در طراحی و ساخت کابینت، یکی از مسائلی است که آشپزخانه شما را خاص می‌کند. میزان و کیفیت روشنایی و نورپردازی در کابینت ها می‌تواند هنگام آشپزی کردن، غذا خوردن در وعده‌های مختلف و حتی یک صحبت خانوادگی متفاوت باشد.

نورپردازی در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه

اگر قصد استفاده از لامپ‌های آویز را دارید، فاصله آن‌ها را از کابینت و ارتفاع آن را تنظیم نمایید. جزیره‌ای بودن طراحی کابینت آشپزخانه مساله‌ای مهم در تعیین سبک نورپردازی آن است. برای مثال نور محیط مربوط به اجاق گاز باید بیشتر از سینک ظرفشویی باشد. نقاط حساس و پر استفاده آشپزخانه خود را بیابید و ساختار نورپردازی مدنظر خود را بر اساس آن قسمت‌ها بچینید. به یاد داشته باشید یک نورپردازی استاندارد نباید عاملی باشد که توجهات را بیش از پیش به خودش جذب نماید.

سه نقطه مهم هر آشپزخانه برای نورپردازی

درون هر آشپزخانه ای سه منطقه وجود دارد که باید برای نورپردازی آن ایده‌های متفاوتی یافت.

۱- نور اصلی محیط. یعنی روشنایی کلی که با استفاده از لامپ های بزرگ یا چراغ های سقفی یا ترکیبی از آن‌ها تامین می‌شود.

۲- درست است که لامپ‌های سقفی تمام آشپزخانه را برای شما روشن می‌کنند و به‌راحتی می‌توانید به همه آشپزخانه مسلط باشید، اما نقاطی که کارها در آنجا به صورت متمرکز انجام می‌گیرند، اهمیت بیشتری دارند. پیشخوان کار که معمولا زیر کابینت‌ها قرار دارد، در شب سایه ایجاد می‌کند و می‌توانید با نصب لامپ‌های کوچک در زیر کابینت این مشکل را از بین ببرید.

۳- لامپ‌ها و چراغ‌های تزیینی: کاربرد این لامپ‌های کوچک و گاها رنگی در دو بخش متفاوت است: ابتدا کمک به برجسته‌سازی و زیبایی زوایای آشپزخانه شما و سپس افزایش میزان روشنایی محیط.

ایده‌هایی برای روشنایی زیر کابینت و پیشخوان

اگر پیشخوان شما نزدیک به اجاق گازتان قرار دارد می‌توانید در طراحی کابینت ها از لامپ‌های کوچک در زیر کابینت و آویزی بلند بالای گاز خود استفاده کنید و جلوه‌ای زیبا به قسمتی از آشپزخانه که بیشترین وقت خود را در آنجا می گذارنید، ببخشید.

اگر بالای اجاق گاز شما هود قرار گرفته است، لامپ‌های کوچک را در کابینت اطراف هود قرار داده تا نسبت به تعداد شعله‌ها، روشنایی یکنواختی داشته باشید. بهتر است تعداد لامپ‌ها برابر با تعداد شعله‌ها باشد.

کابینت آب چکان را به جای بالای سینک ظرفشویی، در کنار آن قرار داده و از لامپ سقفی به جای آویز استفاده نمایید، زیرا سینک توانایی انعکاس نور را دارد و اگر فاصله لامپ‌ها با سینک کم باشد چشم شما را اذیت می‌کند.

روشنایی داخلی کابینت و یونیت ها

تصور نکنید که نورپردازی دکوراسیون داخلی آشپزخانه تنها مربوط به محیط کلی و مناطق کاری می‌باشد، هنگام باز کردن درب کابینت ها و برداشتن وسایل آن یا چیدمان داخلی آن هم باید نور کافی وجود داشته باشد. ایده‌های بسیار جذابی برای شما بیان کرده‌ایم. استفاده از لامپ‌های LED کوچک با رنگ‌های متفاوت در درب کابینت هنگام باز کردن آن حس بسیار خوبی به شما می‌دهد. می‌توانید با قرار دادن سنسور داخلی، کاری کنید که لامپ‌ها هنگام باز شدن درب به طور خودکار روشن گردند.

برای کابینت های دیواری یا کابینت زمینی که حالت کشویی دارند، این لامپ‌ها را در بالای سقف داخلی قرار دهید تا کل فضا را برای شما روشن‌تر سازند. برای کابینت های شیشه‌ای که به طور خودکار نور واردشان می‌شود از آویزهای سقفی استفاده کنید.

مقالات مرتبط
طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل
۲۸ بهمن
مقالات

طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل

طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون داخل منزل، در حفظ هارمونی داخلی خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع آشپزخانه قلب یک خانه شناخته می‌شود و نمای کابینت‌های آشپزخانه همواره تاثیر زیادی در طراحی خانه دارد. به طور کلی طراحی کابینت آشپزخانه در دو سبک کلاسیک و مدرن انجام می‌شود. نکته‌ای در مورد طراحی کابینت‌ها باید در نظر داشت، به کار گرفتن خلاقیت در این زمینه است. کابینت‌های منزل باید با دکوراسیون داخلی منزل هارمونی داشته باشند. به طور کلی علاقه و شخصی نقش مهمی در طراحی کابینت‌ها و طراحی دکوراسیون داخلی دارد. در مقاله پیش‌رو قصد داریم ایده‌های جذاب و نکات لازم در مورد طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل بیان کنیم.
راهنمایی برای انتخاب متریال و طراحی کابینت آشپزخانه
۰۵ بهمن
مقالات

راهنمایی برای انتخاب متریال و طراحی کابینت آشپزخانه

در یک خانه علاوه بر اتاق پذیرایی و اتاق خواب، آشپزخانه نیز جزو مهمترین بخش‌ها به شمار می‌آید. اگر قصد دارید آشپزخانه خانه خود را طراحی کنید و یا تغییراتی در طراحی آن ایجاد نمایید، بسیار حائز اهمیت است که زمانی را برای فکر در مورد نوع کابینت‌ها، زیبایی‌شناسی، عملکرد کابینت‌ها متناسب با فضا و شرایط خانه و همچنین بودجه در دسترس برای طراحی کابینت و آشپرخانه اختصاص دهید. طراحی کابینت آشپزخانه از این جهت مهم است که کابینت‌ها به شما کمک می‌کنند تا ضمن زیباتر کردن فضای خانه و آشپزخانه، بتوانید فضای آشپزی خود را نیز مرتب و منظم جلوه دهید. در زمان انتخاب متریال کابینت‌های آشپزخانه، حتما باید به هزینه آن، میزان دوام کابینت‌ها با متریال‌های مختلف و همچنین سبک طراحی خانه و سلیقه خود توجه کنید.
اشتباهات رایج در نورپردازی خانه
۲۸ دی
مقالات

اشتباهات رایج در نورپردازی خانه

نورپردازی یک خانه کار نسبتا دشواری است. تنها نصب و استفاده از لوازم روشنایی زیبا و پرنور برای روشن کردن فضای خانه کافی نیست. نادیده گرفتن قوانین اصلی نورپردازی خانه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی یا تاریک ماندن برخی از قسمت‌های خانه و یا هر دو شود. در اینجا قصد داریم ۶ اشتباه رایج در مورد نورپردازی خانه که معمولا طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی روشنایی خانه‌ها مرتکب می‌شوند را بیان کنیم.


نمونه پروژه‌ها