نورپردازی در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه

مقالات
۲۸ آبان

درست مانند یک صبحانه کامل و متعادل به عنوان مهم‌ترین وعده غذایی، قلب خانه یعنی آشپزخانه نیاز به توجه و اهمیت ویژه‌ای دارد. نورپردازی استاندارد و متفاوت در طراحی و ساخت کابینت، یکی از مسائلی است که آشپزخانه شما را خاص می‌کند. میزان و کیفیت روشنایی و نورپردازی در کابینت ها می‌تواند هنگام آشپزی کردن، غذا خوردن در وعده‌های مختلف و حتی یک صحبت خانوادگی متفاوت باشد.

نورپردازی در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه

اگر قصد استفاده از لامپ‌های آویز را دارید، فاصله آن‌ها را از کابینت و ارتفاع آن را تنظیم نمایید. جزیره‌ای بودن طراحی کابینت آشپزخانه مساله‌ای مهم در تعیین سبک نورپردازی آن است. برای مثال نور محیط مربوط به اجاق گاز باید بیشتر از سینک ظرفشویی باشد. نقاط حساس و پر استفاده آشپزخانه خود را بیابید و ساختار نورپردازی مدنظر خود را بر اساس آن قسمت‌ها بچینید. به یاد داشته باشید یک نورپردازی استاندارد نباید عاملی باشد که توجهات را بیش از پیش به خودش جذب نماید.

سه نقطه مهم هر آشپزخانه برای نورپردازی

درون هر آشپزخانه ای سه منطقه وجود دارد که باید برای نورپردازی آن ایده‌های متفاوتی یافت.

۱- نور اصلی محیط. یعنی روشنایی کلی که با استفاده از لامپ های بزرگ یا چراغ های سقفی یا ترکیبی از آن‌ها تامین می‌شود.

۲- درست است که لامپ‌های سقفی تمام آشپزخانه را برای شما روشن می‌کنند و به‌راحتی می‌توانید به همه آشپزخانه مسلط باشید، اما نقاطی که کارها در آنجا به صورت متمرکز انجام می‌گیرند، اهمیت بیشتری دارند. پیشخوان کار که معمولا زیر کابینت‌ها قرار دارد، در شب سایه ایجاد می‌کند و می‌توانید با نصب لامپ‌های کوچک در زیر کابینت این مشکل را از بین ببرید.

۳- لامپ‌ها و چراغ‌های تزیینی: کاربرد این لامپ‌های کوچک و گاها رنگی در دو بخش متفاوت است: ابتدا کمک به برجسته‌سازی و زیبایی زوایای آشپزخانه شما و سپس افزایش میزان روشنایی محیط.

ایده‌هایی برای روشنایی زیر کابینت و پیشخوان

اگر پیشخوان شما نزدیک به اجاق گازتان قرار دارد می‌توانید در طراحی کابینت ها از لامپ‌های کوچک در زیر کابینت و آویزی بلند بالای گاز خود استفاده کنید و جلوه‌ای زیبا به قسمتی از آشپزخانه که بیشترین وقت خود را در آنجا می گذارنید، ببخشید.

اگر بالای اجاق گاز شما هود قرار گرفته است، لامپ‌های کوچک را در کابینت اطراف هود قرار داده تا نسبت به تعداد شعله‌ها، روشنایی یکنواختی داشته باشید. بهتر است تعداد لامپ‌ها برابر با تعداد شعله‌ها باشد.

کابینت آب چکان را به جای بالای سینک ظرفشویی، در کنار آن قرار داده و از لامپ سقفی به جای آویز استفاده نمایید، زیرا سینک توانایی انعکاس نور را دارد و اگر فاصله لامپ‌ها با سینک کم باشد چشم شما را اذیت می‌کند.

روشنایی داخلی کابینت و یونیت ها

تصور نکنید که نورپردازی دکوراسیون داخلی آشپزخانه تنها مربوط به محیط کلی و مناطق کاری می‌باشد، هنگام باز کردن درب کابینت ها و برداشتن وسایل آن یا چیدمان داخلی آن هم باید نور کافی وجود داشته باشد. ایده‌های بسیار جذابی برای شما بیان کرده‌ایم. استفاده از لامپ‌های LED کوچک با رنگ‌های متفاوت در درب کابینت هنگام باز کردن آن حس بسیار خوبی به شما می‌دهد. می‌توانید با قرار دادن سنسور داخلی، کاری کنید که لامپ‌ها هنگام باز شدن درب به طور خودکار روشن گردند.

برای کابینت های دیواری یا کابینت زمینی که حالت کشویی دارند، این لامپ‌ها را در بالای سقف داخلی قرار دهید تا کل فضا را برای شما روشن‌تر سازند. برای کابینت های شیشه‌ای که به طور خودکار نور واردشان می‌شود از آویزهای سقفی استفاده کنید.

مقالات مرتبط
اصول طراحی کابینت
۲۸ امرداد
مقالات

اصول طراحی کابینت

طراحی کابینت آشپزخانه باید به گونه‌ای انجام شود که علاوه بر ایجاد زیبایی در فضای کلی خانه از لحاظ عملکرد نیز کیفیت مطلوبی را داشته باشد. برای این منظور قبل از انجام طراحی باید با برخی از اصول مورد نیاز در این زمینه آشنایی کاملی داشته باشید تا با درک درست از فضایی که در اختیار دارید طراحی را انجام دهید. به همین منظور در ادامه مقاله به بررسی برخی از اصول مهم در طراحی کابینت آشپزخانه می‌پردازیم و اهمیت این اصول را بررسی می‌کنیم.
طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی
۱۲ امرداد
مقالات

طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی

یکی از آداب و رسوم مردم آسیای شرقی، استفاده از فنگ‌شویی برای طراحی و قرار دادن وسایل در آشپزخانه، خانه و محیط کار است. با رعایت اصول فنگ‌شویی در محیط زندگی، انسان با محیط اطرافش هماهنگ می‌شود و در نهایت زندگی روبه رشد، موفقیت و نشاط خواهد بود. بنابراین رعایت اصول فنگ‌شویی خصوصا در طراحی کابینت آشپزخانه و وسایل آن که به قلب یک خانه معروف است، از ضروری‌ترین ترفندها برای ایجاد یک محیط با انرژی و سرزنده در خانه است. در ادامه راهنمای طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی، برای داشتن یک آشپزخانه شاد و رنگی را باهم می‌خوانیم.
کابینت ممبران طرح کلاسیک
۱۸ تیر
مقالات

کابینت ممبران طرح کلاسیک

با توجه به اینکه آشپزخانه قلب هر خانه‌ای شناخته شده است، طراحی کابینت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه خاصی شود. کابینت ممبران یکی از زیباترین و لوکس‌ترین انواع کابینت است که امروزه طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است. اگر شما هم به دنبال طراحی کابینت سلطنتی و کلاسیک هستید، کابینت‌های ممبران بهترین انتخاب برای شما هستند. شاید شما نام کابینت وکیوم را شنیده باشید، باید بگوییم، نام دیگر کابینت‌های ممبران، وکیوم است. ورقه‌های ممبران در واقع یکی از انواع ام دی اف هستند که پس از انجام برش‌های لازم با استفاده از دستگاه‌های CNC با استفاده از لایه نازکی از جنس PVC روکش می‌شوند.


نمونه پروژه‌ها