طراحی کاربردی کابینت آشپزخانه

مقالات
۲۸ آذر

برای اینکه بتوانید طراحی کابینت آشپزخانه را انجام دهید باید در ابتدا با قوانین و استانداردهای طراحی داخلی آشنایی داشته باشید. بدون این امر نمی‌توانید طراحی کابینت آشپزخانه را به نحو احسن انجام دهید. برای طراحی کابینت آشپزخانه به اصول و اندازه‌های دقیق نیاز است. علاوه بر این نکات بسیاری وجود دارد که باید در این طراحی مورد توجه واقع شود.

در ادامه به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد.

طراحی کاربردی کابینت آشپزخانه

طراحی کاربردی در کابینت آشپزخانه

به گفته بسیاری از طراحان برجسته داخلی اولین نکته‌ای که باید در طراحی کابینت آشپزخانه مورد توجه واقع شود را می‌توان طرحی دانست که علاوه بر زیبایی ظاهری، دارای عملکرد بالایی باشد. در طراحی کابینت آشپزخانه ظاهر و شکل U یا L در وهله اول و طراحی در وهله دوم قرار دارد.

در واقع اصل مثلث، سینک، یخچال و گاز باید در ابتدا مدنظر قرار گیرد. همچنین برای راحتی در حرکت باید در این فضاها فاصله ای حدود ۱ متر و ۸۰ سانت رعایت شود. در غیر این صورت طراحی کابینت آشپزخانه نمی‌تواند کارایی مورد نظر را داشته باشد.

ایجاد فضایی مناسب برای نگهداری تجهیزات داخلی آشپزخانه

همانطور که می‌دانید آشپزخانه مکانی است که انواع وسایل و تجهیزات آشپزی و پخت و پز در آنجا وجود دارد. طراحی کابینت آشپزخانه باید به گونه‌ای باشد که کلیه تجهیزات را در خود جای دهد. برای این منظور می‌توانید از فضای آشپزخانه به طور بهینه‌ای استفاده کنید.

کابینت‌های دیواری را می‌توانید به گونه‌ای طراحی کنید که از آن برای نگهداری این تجهیزات استفاده کرد. این امر یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی است که در طراحی کابینت آشپزخانه باید به آن توجه کنید.

نوردهی مناسب در طراحی کابینت آشپزخانه

از آن‌جایی که محیط آشپزخانه به نور طبیعی و مصنوعی با هم احتیاج دارد در حد امکان سعی کنید که طراحی کابینت به گونه‌ای نباشد که جلوی نور طبیعی که به فضا وارد می‌شود را بگیرد. این نور در روز می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد.

با این حال هنگام شب ممکن است که چراغ وسط آشپزخانه بر روی فضای کار شما سایه بیاندازد. همچنین این نوردهی در طراحی کابینت آشپزخانه نمی‌تواند جوابگوی نیازهای شما باشد. به همین دلیل نوردهی در زیر کابینت‌ها می‌تواند مستقیما فضای روی کانتر را روشن کند. این نوردهی در طراحی کابینت آشپزخانه می‌تواند بسیار موثر باشد.

اطلاع از جایگیری خطوط برق و گاز در آشپزخانه

در ابتدا باید از مکان قرارگیری لوله‌های آب و گاز در آشپزخانه اطلاع پیدا کنید. این امر در جاگذاری تجهیزات برقی در طراحی کابینت آشپزخانه بسیار مهم است. در برخی از آشپزخانه‌ها این امر به درستی جاگذاری نشده است و می‌تواند طراحی را با مشکلاتی روبرو کند. با اطلاع از اندازه‌های دقیق و استاندارد در طراحی کابینت می‌توانید تا حد امکان از ایجاد این گونه مشکلات بکاهید.

متریال مناسب برای طراحی کابینت آشپزخانه

یکی از ویژگی‌های مهمی که در طراحی کابینت آشپزخانه باید مدنظر قرار دهید، متریالی است که باید برای ساخت آن استفاده کرد. این امر تا حدود زیادی کار را برای شما آسان می‌کند. از آن‌جایی که در طراحی کابینت آشپزخانه این امر می‌تواند بسیار مهم باشد، باید در انتخاب نوع مناسب متریال بیشتر دقت کنید.

به عنوان نمونه متریال‌های فلزی به سرعت می‌توانند دارای خش شوند. همچنین امکان زنگ‌زدگی نیز در آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل نمی‌توانند به عنوان متریال مناسبی در طراحی کابینت آشپزخانه عنوان شوند. امروزه مناسب‌ترین نوع متریالی که برای این امر استفاده می‌شود را می‌توان MDF نامید.

خرید تجهیزات و وسایل جدید در آشپزخانه

خرید تجهیزات جدید در آشپزخانه می‌تواند طراحی کابینت شما را بهتر در دید مخاطبان نشان دهد. لوازم خانگی جدید می‌تواند فضای آشپزخانه را تغییر دهد. باید به این نکته توجه کنید که با طراحی کابینت آشپزخانه و ساخت آن، در صورتی می‌توانید فضای داخلی خانه خود را تغییر دهید که اقدام به خرید تجهیزات نو در این محیط کنید.

سعی کنید از میزهای رومیزی جدید برای کابینت آشپزخانه خود استفاده کنید.

در نظر گرفتن ایمنی

از آن‌جایی که در محیط آشپزخانه انواع لوازم برقی و گازی وجود دارد اولین نکته‌ای که حائز اهمیت است ایجاد ایمنی در این محیط است. برای این منظور باید بتوانید تا حد امکان به نوعی طراحی را انجام دهید که هیچگونه خطری در این محیط برای شما ایجاد نشود.

می‌توانید از کف‌پوش‌های ضد لغزش، میزهای گرد و بدون لبه و بسیاری از متریال‌های مناسب همراه با ایمنی بالا استفاده کنید. در برخی از مواقع ممکن است که کودک شما به آشپزخانه بیاید. باید ارتفاع اجاق گاز شما به حدی باشد که در دسترس کودکان قرار نگیرد. نکاتی از این قبیل می‌تواند در طراحی مورد نظر شما تاثیرگذار باشد.

تهویه مناسب در آشپزخانه

می‌توان گفت که ایجاد تهویه مناسب در آشپزخانه‌هایی که به پنجره دسترسی ندارند باید یکی از نکات ضروری باشد که طراحان برای محیط داخلی آشپزخانه در نظر می‌گیرند. در واقع قرار دادن هود در طراحی کابینت می‌تواند این امر را به راحتی برای افراد ایجاد کند تا از ایجاد بوی غذا در خانه و خفگی هوا جلوگیری کند.

جای مناسب در کابینت برای قرار گیری زباله

برای اینکه بتوانید زباله‌های خود را به سرعت تخلیه کنید و یا از معرض دید قرار دادن آن‌ها جلوگیری کنید باید در طراحی کابینت فضایی را برای این منظور در نظر بگیرید. می‌توانید از سطل زباله‌های داخلی هوشمند در پشت درب کابینت استفاده کنید.

اندازه های استاندارد ارتفاع کابینت ها

برای طراحی کابینت آشپزخانه باید به نکات بسیاری دقت کنید تا بتوانید این امر را بدون هیچگونه مشکلی انجام دهید. در نظر گرفتن اندازه‌های استاندارد در ارتفاع کابینت‌ها، می‌تواند سهولت در استفاده از آن‌ها را برای افرادی که در آشپزخانه مشغول به پخت و پز هستند راحت‌تر کند.

ارتفاع‌های بسیار بلند در طراحی کابینت می‌تواند افراد را خسته کند. در واقع محیط آشپزخانه باید فضایی مطبوع را ایجاد کند تا تمایل به دور هم جمع شدن خانواده در این مکان‌ها بیشتر از پیش ایجاد شود.

مقالات مرتبط
کابینت ممبران طرح کلاسیک
۱۸ تیر
مقالات

کابینت ممبران طرح کلاسیک

با توجه به اینکه آشپزخانه قلب هر خانه‌ای شناخته شده است، طراحی کابینت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه خاصی شود. کابینت ممبران یکی از زیباترین و لوکس‌ترین انواع کابینت است که امروزه طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است. اگر شما هم به دنبال طراحی کابینت سلطنتی و کلاسیک هستید، کابینت‌های ممبران بهترین انتخاب برای شما هستند. شاید شما نام کابینت وکیوم را شنیده باشید، باید بگوییم، نام دیگر کابینت‌های ممبران، وکیوم است. ورقه‌های ممبران در واقع یکی از انواع ام دی اف هستند که پس از انجام برش‌های لازم با استفاده از دستگاه‌های CNC با استفاده از لایه نازکی از جنس PVC روکش می‌شوند.
نکاتی برای طراحی کابینت آشپزخانه‌های کوچک
۱۵ اردیبهشت
مقالات

نکاتی برای طراحی کابینت آشپزخانه‌های کوچک

پخت و پز و نگهداری از مواد غذایی در آشپزخانه‌های کوچک می‌تواند گاهی اوقات کاری سخت و طاقت‌فرسا باشد. اما روش‌های آسانی برای تبدیل آشپزخانه‌های کوچک به فضایی شیک و کارآمد وجود دارد. با استفاده از برخی روش‌ها در طراحی کابینت آشپزخانه می‌توان فضای آشپزخانه‌های کوچک را طوری طراحی کرد که بسیار زیبا جلوه کنند و کار کردن در آن‌ها نیز راحت باشد. برخی از این روش‌های طراحی کابینت آشپزخانه و طراحی فضای داخلی آشپزخانه به شرح زیر هستند.
بهترین متریال برای کابینت آشپزخانه چیست؟
۱۰ اردیبهشت
مقالات

بهترین متریال برای کابینت آشپزخانه چیست؟

اگر قصد طراحی کابینت آشپزخانه خود را دارید، باید بدانید که انتخاب‌های زیادی در مورد متریال کابینت‌ها برای شما وجود دارد. با توجه به بودجه شما برای طراحی کابینت آشپزخانه، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما خواهد بود. به همین دلیل باید سعی کنید قبل از اقدام برای خرید، گزینه‌های موجود را به خوبی بشناسید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در این جا قصد داریم تا برخی از بهترین متریال‌های موجود برای کابینت آشپزخانه را معرفی کرده و مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها را شرح دهیم.


نمونه پروژه‌ها