نورپردازی در دکوراسیون داخلی

مقالات
۰۲ اردیبهشت

نورپردازی در یک خانه، همانطور که اندازه و ابعاد فضای کلی و اتاق‌ها را در بر می‌گیرد، حس و حال و فضای اتاق‌ها را نیز تغییر می‌دهد. محل قرارگیری و نوع نور، در کنار انتخاب رنگ، اندازه اتاق، دسترسی به نور طبیعی و انتخاب مبلمان، دو فاکتور مهم و تعیین کننده در نورپردازی و طراحی داخلی هستند. 

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

عناصری که با نورپردازی درست به کمک هم می‌آیند، یک اتاق را به یک ترکیب بی‌نظیر از قابلیت و سبک تبدیل می‌کند. توجه داشته باشید که اگر در دکوراسیون خانه خود، روشنایی مناسب نداشته باشید، نمی‌توانید معماری داخلی خانه را کامل ببینید. همچنین نورپردازی مناسب، جزئیات زیبای منزل را مانند نقاشی‌های دیواری، طرح‌های دیواری، تصاویر پس زمینه و بسیاری موارد دیگر نمایان‌تر می‌کند، این در حالی است که کمبود نور، آن‌ها را به سختی قابل توجه می‌کند. برای برجسته کردن زیبایی‌های انتخاب شده از عناصر طراحی، اغلب از نورپردازی تزئینی استفاده می‌شود. برای مثال، شما می‌توانید از نور برای خاص‌تر نشان دادن زیبایی نقاشی دیواری استفاده کنید. با توجه به نور طبیعی در طول روز، رنگ نقاشی روشن و واضح‌تر است. با این حال، در شب اگر شما نیاز به روشنایی نقاشی برای مشاهده هستید از نور مصنوعی استفاده می‌کنید. با استفاده از نورپردازی دکوراتیو، یک اتاق بزرگ و روشن در روز، می‌تواند به یک فضای آرام و رویایی در شب تبدیل شود.

مدیریت رنگ با نورپردازی

استفاده از نورپردازی می‌تواند از رنگ کلی یک اتاق و یا فقط از آن دسته از سطوح که نور به منظور ارتقاء کیفیت بصری آن‌ها استفاده می‌شود، نشات بگیرد. رنگ‌های تیره‌تر یک اتاق را کوچک‌تر و کم‌رنگ می‌کند، در حالی که دیوارهای رنگی عکس این را شامل می‌شوند. خیال‌انگیز شدن فضا با نور منعکس شده از سطوح دیوارها تعریف می‌شود. برخی از انواع نورپردازی با روشن‌تر کردن دیوارها به این حس کمک می‌کنند.

جهت نورپردازی

نورپردازی در طراحی دکوراسیون یک اتاق، نور را برای کل اتاق فراهم کرده و عناصر بسیار خاصی را برجسته می‌کند. نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی، پیاده سازی نمونه‌ای کامل از نورپردازی موقعیتی است. به طور مثال در این زمینه می‌توان به کاربرد چراغ‌های آویزان از سقف، چراغ‌های گردنی و لامپ‌های قابل تنظیم در عناصر خاصی مانند نقاشی دیواری، گلدان گل روی میز یا در ورودی اتاق یا آشپزخانه اشاره کرد. علاوه بر این قاب عکس‌های ویژه و قاب آینه همچنین دارای روشنایی داخلی برای برجسته کردن مناطق خاص بر روی دیوار هستند. در مقایسه با تابش کلی از وسایل نورپردازی مرکزی که از سقف آویزان است، نورپردازی پایدار را می‌توان در کف و سقف برای ایجاد پرتوهای عمودی نور استفاده کرد. علاوه بر این، جهت نورپردازی، مانند مسیر نور، می‌تواند رنگ‌های دیوار را ملایم‌تر نشان داده و همچنین می‌تواند روشنایی فضا را افزایش دهد. این مساله در مخالفت با چراغ‌هایی است که از مرکز اتاق جدا شده‌اند و فقط محیط محدود به آن ناحیه را روشن می‌کنند. در هر دو مورد، جهت نورپردازی می‌تواند بر میزان نور یا تاریکی بخش رنگی تاثیر بگذارد.

عملکرد نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مهمترین نقشهای نورپردازی در طراحی دکوراسیون محیط داخلی، عملکرد آن است. نورپردازی باید برای خدمت رسانی به یک هدف ویژه تعریف شود، در غیر این صورت اجرای ایده‌های نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی صرفا نیروی الکتریسیته را تخلیه می‌کند. لوسترها نه تنها به دلیل قرار گرفتن در مرکز و نصب آسان در فضاهای بزرگ، فضای باز، ورودی‌ها و اتاق‌ها، بلکه به این دلیل که آن‌ها نور عالی برای اتاق را فراهم می‌کنند، استفاده می‌شوند. چراغ‌های دیواری طول و اندازه را به صورت بصری، به سالن ورودی و همچنین راهرو‌ها اضافه می‌کنند.

فضا در نورپردازی 

هم نور طبیعی و هم نور مصنوعی، هر دو به خیال انگیز شدن و منحصربه‌فرد شدن فضا کمک می‌کنند. برای یک اتاق تاریک، روش‌هایی را برای دسترسی به نور طبیعی بیشتر، پیدا کنید. اگر اتاق روشنایی کافی نداشته باشد، کوچک به نظر خواهد آمد. چیدن مبلمان نزدیک به هم، استفاده از میز قهوه، میز نهارخوری، مبل، صندلی و صندلی‌های دونفره عاشقانه در یک محیط کوچک، وضعیت را بدتر می‌کند. اگر روشنایی طبیعی در اتاق موجود نباشد، لامپ‌های گوشه‌ای، آینه‌های دیواری و چراغ‌های مرکزی آویزان از سقف، اتاق را روشن می‌کنند و به ایجاد یک فضای بصری بزرگتر کمک می‌کنند. این مساله در مورد هر گونه طراحی دکوراسیون اداری و منزل صدق می‌کند. بهتر است بدانید نور طبیعی همواره باکیفیت‌تر از نور مصنوعی ساخته شده توسط انسان است، زیرا رنگ‌ها را بهتر می‌کند و به زیبایی بصری یک اتاق می‌افزاید. اگر به نور طبیعی بیشتری نیاز دارید، پنجره‌های وسیع‌تر و بزرگ را در نظر بگیرید و یا از پرده‌های یک لایه استفاده کنید تا حداکثر نور را از پنجره‌های فعلی خود دریافت کنید.

مقالات مرتبط
طراحی دکوراسیون اتاق خواب
۰۲ مهر
مقالات

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

در این مطلب قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که در زیباتر شدن اتاق خواب شما تاثیر به سزایی دارد. استفاده‌ کردن از چه وسایلی به زیبایی اتاق خواب می‌افزاید؟ از چه ابزاری برای بهتر شدن نورپردازی اتاق خواب باید استفاده کرد؟ بهتر است رنگ اتاق خواب تیره باشد یا روشن؟ محل قرارگیری تخت خواب کجای اتاق است؟ این‌ها بخشی از سوالاتی است که در این مقاله به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.
طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی
۱۲ امرداد
مقالات

طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی

یکی از آداب و رسوم مردم آسیای شرقی، استفاده از فنگ‌شویی برای طراحی و قرار دادن وسایل در آشپزخانه، خانه و محیط کار است. با رعایت اصول فنگ‌شویی در محیط زندگی، انسان با محیط اطرافش هماهنگ می‌شود و در نهایت زندگی روبه رشد، موفقیت و نشاط خواهد بود. بنابراین رعایت اصول فنگ‌شویی خصوصا در طراحی کابینت آشپزخانه و وسایل آن که به قلب یک خانه معروف است، از ضروری‌ترین ترفندها برای ایجاد یک محیط با انرژی و سرزنده در خانه است. در ادامه راهنمای طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی، برای داشتن یک آشپزخانه شاد و رنگی را باهم می‌خوانیم.
برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019
۲۷ فروردین
مقالات

برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019

دنیای طراحی دکوراسیون داخلی دائما در حال تغییر است. هر ساله روش‌های جدیدی معرفی شده، مکان‌های جدیدی به مراکز الهام‌بخش برای طراحی تبدیل شده، سبک‌های نو و تازه ایجاد شده و فناوری‌های مدرن در حال تکامل این صنعت هستند. اما بالاتر از همه این است که بدون شک مهمترین ابزار طراحی خود طراحان دکوراسیون داخلی هستند. بهترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی دنیا در درجه اول به واسطه طراحان آن‌ها به وجود می‌آیند. در این جا قصد داریم برخی از برترین طراحان دکوراسیون داخلی دنیا در سال ۲۰۱۹ را به شما معرفی کنیم.


نمونه پروژه‌ها