راهنمای نورپردازی آشپزخانه

مقالات
۲۴ اسفند

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

از چراغ های ریسه ای بیش از حد استفاده نکنید

یک نکته مهم این است که به هیچ عنوان شبکه‌های کاملی از چراغ‌ها و ریسه‌های بلند نوری را برای سرتاسر فضاها استفاده نکنید. به این دلیل که این کار می‌تواند منجر به مصرف زیاد انرژی شده و گرمای زیادی نیز تولید می‌کند. همچنین از این‌که نورپردازی و تمرکز نوری را در نقطه‌ای از آشپزخانه قرار دهید که بیش‌ترین استفاده را از آن دارید، کار اشتباهی است و نباید این کار را در نورپردازی آشپزخانه انجام دهید.

نقش نوارهای نوری کابینتی

در فرایند نورپردازی آشپزخانه، نورپردازی زیر کابینت‌ها و کمدها برای روشنایی قسمت‌هایی که در آن‌جا کار انجام می‌دهید ایده خوبی است، مانند بخش‌هایی که بیش‌تر برای انجام کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای این منظور بهتر است از نورپردازی‌های LED استفاده نمایید. این نورها بهترین گزینه هستند چرا که گرمای زیادی تولید نمی‌کنند.

استفاده از نوارهای ساده LED یکی از بهترین و آسان‌ترین راه‌ها برای به کارگیری نورهای LED هستند، چرا که نصب این نوارها در اتاق کار بسیار آسان و راحتی است.

برای تاثیرگذاری بیش‎تر شما همچنین می‌توانید از نوارهای نوری کابینتی نیز در نورپردازی آشپزخانه استفاده نمایید. این نورپردازی‌ها اگر که در ارتباط و دنباله همدیگر قرار بگیرند می‌توانند یک نور دنباله‌دار را ایجاد کنند، که نه تنها برای عملکرد بهتر در آشپزخانه موثر است، بلکه می‌تواند به بهبود فضای آشپزخانه و تاثیر بهتر نورپردازی در آن‌جا نیز کمک کند.

نقش ارتفاع بر نورپردازی آشپزخانه

ارتفاع آشپزخانه فاکتور مهمی است که می‌تواند بر نحوه‌ی قرار گیری هر چه بهتر نورپردازی در آشپزخانه شما، به گونه‌ای که مناسب فضای شما باشد، تاثیر بگذارد. برای مثال اگر که سقف آشپزخانه شما بلند است در فرایند نورپردازی آشپزخانه بهتر است که نورهای خود را در زیر جزیره‌های وسط آشپزخانه و یا نزدیک به کف قرار دهید، تا بلند بودن زیاد از حد سقف زیاد به چشم نیاید.

در مقابل نیز اگر سقف آشپزخانه شما کوتاه است، بهتر است که نورها را در سقف و در بالا قرار دهید، این کار می‌تواند به بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه و به چشم نیامدن سقف‌های کوتاه کمک کند.

اگر که در آشپزخانه شما کابینت‎های شیشه‎ای وجود دارد، بهتر است به جای استفاده از نورپردازی در خارج این کابینت‎ها، نورها را در داخل آن قرار داده تا از وجود یک نور بازتابنده و انعکاسی آزاردهنده جلوگیری کنید.

چراغ های آویز

استفاده از چراغ‌های آویزی برای استفاده در فضاهای بزرگ بسیار عالی هستند و پیشنهاد می‌شود در نورپردازی آشپزخانه‌هایی با فضای بزرگ‌تر استفاده شوند. این چراغ‌های آویزی می‌توانند در این فضاها بسیار زیبا به نظر برسند، اما نحوه قرار دادن و موقعیت نصب آن نیز مهم است. برای مثال قرار دادن این چراغ‌های آویزی در بالای یک جزیره و یا بالای یک فضای باز می‌تواند یک ویژگی مهم را برای آشپزخانه شما ایجاد کند و فضای آن‌جا را زیباتر نماید.

با این حال قرار دادن یک چراغ آویزی در بالای یک فضای بسته و کوچک ( خصوصا اگر که اندازه آویز آن کوتاه باشد ) می‌تواند باعث احساس خفگی و تنگی در فضا شود.

مهم ترین مکان ها به جهت نورپردازی آشپزخانه

در طراحی و نورپردازی آشپزخانه، نورپردازی ناحیه‌های به خصوصی که بیش‌ترین استفاده و کاربرد را در آشپزخانه دارند، به دلایل بهداشتی و سلامتی و البته دلایل مرتبط با طراحی بیش‌ترین اهمیت را دارد. این نواحی شامل، نورپردازی بالای سینک، بالای میز کار، یا قسمت غذاخوری هستند که نورپردازی این بخش‌ها لازم و ضروری است.

در هنگام انتخاب یک فن بوگیر بهتر است نوعی را انتخاب کنید که حداقل در چهار نقطه قابل دید آن چراغ نصب شده باشد.

اگر در نورپردازی آشپزخانه به قسمت غذاخوری اهمیت دهید و انجام یک نورپردازی در این قسمت را در نظر داشته باشید، می‌تواند کاری خلاقانه در نظر گرفته شود چرا که معمولا نورپردازی این قسمت کم‌تر در اولویت است. انتخاب یک نور آویزی کوتاه و سایه روشن می‌تواند گزینه خوبی باشد. چراغ‌های آویزی چندتایی کوتاه نیز گزینه‌های انتخابی مناسبی هستند.

اگر آشپزخانه شما اوپن و باز است و فضای بزرگ‌تری دارد، در فرایند نورپردازی آشپزخانه، روشنایی محیطی و فضایی می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. این‌جاست که می‌توانید از نورهای رنگی نیز استفاده کنید. این کار یک محیط آرامش‌بخش و با فضایی عالی برای ریلکس شدن را برایتان فراهم می‌کند.

این نوع نورپردازی به گونه ای انجام می‌شود که در آن نورهای LED در زیر کابینت‌ها، زیر سطح یک جزیره، بالاتر از درهای کمدها و کلا هر نقطه‌ای قرار می‌گیرد که با چشم، مستقیما قابل مشاهده نیستند، اما یک درخشش فوق‌العاده و کامل را به چشم‌ها می‌دهد.

کلام آخر

استفاده از چراغ‌ها در آشپزخانه امری پیچیده‌تر است، چرا که از یک طرف شما به نوری سفید و قوی نیاز دارید، و از طرف دیگر از آن جایی که آشپزخانه فضایی است که اغلب خانواده و دوستان در آن‌جا معاشرت می‌کنند و به استراحت و دور هم بودن می‌پردازند، نیاز به نوری گرم و آرامش‌بخش نیز احساس می‌شود. از این‌رو استفاده هر دوی این نورها در نورپردازی آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است.

مقالات مرتبط
طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل
۲۸ بهمن
مقالات

طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل

طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون داخل منزل، در حفظ هارمونی داخلی خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع آشپزخانه قلب یک خانه شناخته می‌شود و نمای کابینت‌های آشپزخانه همواره تاثیر زیادی در طراحی خانه دارد. به طور کلی طراحی کابینت آشپزخانه در دو سبک کلاسیک و مدرن انجام می‌شود. نکته‌ای در مورد طراحی کابینت‌ها باید در نظر داشت، به کار گرفتن خلاقیت در این زمینه است. کابینت‌های منزل باید با دکوراسیون داخلی منزل هارمونی داشته باشند. به طور کلی علاقه و شخصی نقش مهمی در طراحی کابینت‌ها و طراحی دکوراسیون داخلی دارد. در مقاله پیش‌رو قصد داریم ایده‌های جذاب و نکات لازم در مورد طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل بیان کنیم.
راهنمایی برای انتخاب متریال و طراحی کابینت آشپزخانه
۰۵ بهمن
مقالات

راهنمایی برای انتخاب متریال و طراحی کابینت آشپزخانه

در یک خانه علاوه بر اتاق پذیرایی و اتاق خواب، آشپزخانه نیز جزو مهمترین بخش‌ها به شمار می‌آید. اگر قصد دارید آشپزخانه خانه خود را طراحی کنید و یا تغییراتی در طراحی آن ایجاد نمایید، بسیار حائز اهمیت است که زمانی را برای فکر در مورد نوع کابینت‌ها، زیبایی‌شناسی، عملکرد کابینت‌ها متناسب با فضا و شرایط خانه و همچنین بودجه در دسترس برای طراحی کابینت و آشپرخانه اختصاص دهید. طراحی کابینت آشپزخانه از این جهت مهم است که کابینت‌ها به شما کمک می‌کنند تا ضمن زیباتر کردن فضای خانه و آشپزخانه، بتوانید فضای آشپزی خود را نیز مرتب و منظم جلوه دهید. در زمان انتخاب متریال کابینت‌های آشپزخانه، حتما باید به هزینه آن، میزان دوام کابینت‌ها با متریال‌های مختلف و همچنین سبک طراحی خانه و سلیقه خود توجه کنید.
اشتباهات رایج در نورپردازی خانه
۲۸ دی
مقالات

اشتباهات رایج در نورپردازی خانه

نورپردازی یک خانه کار نسبتا دشواری است. تنها نصب و استفاده از لوازم روشنایی زیبا و پرنور برای روشن کردن فضای خانه کافی نیست. نادیده گرفتن قوانین اصلی نورپردازی خانه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی یا تاریک ماندن برخی از قسمت‌های خانه و یا هر دو شود. در اینجا قصد داریم ۶ اشتباه رایج در مورد نورپردازی خانه که معمولا طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی روشنایی خانه‌ها مرتکب می‌شوند را بیان کنیم.


نمونه پروژه‌ها