ایده‌های نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

مقالات
۱۵ تیر

اگر منزل شما به نحوی ساخته شده است که میزان نور طبیعی ورودی به آن (نور و روشنایی خورشید) کم است و یا اینکه در روزهای گرم تابستان هستید و با توجه به افزایش مصرف برق در سطح کشور و قطعی برق، به فکر صرفه جویی در مصرف برق افتاده‌اید، مطمئنا یکی از دغدغه‌های شما نورپردازی صحیح فضای داخلی خانه‌تان خواهد بود.

ایده‌های نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

برای حل این موضوع در حین طراحی دکوراسیون داخلی خود باید به دنبال راه‌حلی باشید که ضمن صرفه‌جویی در مصرف برق، نور کافی برای خانه را تامین کند. شاید تصور کنید که فقط با استفاده از لامپ‌ها و سیستم‌های روشنایی بزرگ می‌توان نورپردازی خانه را بهبود بخشید اما پیشنهادهای امروز ما باعث منحصر به فرد شدن سیستم دکوراسیون داخلی منازل شما بدون نیاز به این موارد، می‌گردد.

رنگ سقف و دیوارها را سفید کنید

اولین پیشنهاد ما برای فضاهای کم نور، به طور مثال اتاقی که پنجره ندارد، انتخاب رنگ سفید برای سقف و دیوار اتاق‌هاست، چرا که این رنگ نور ورودی از بقیه قسمت‌های خانه را کاملا بازتاب می‌دهد. همچنین یکسان کردن رنگ دیوار و سقف باعث بزرگتر دیده شدن فضای اتاق می‌گردد.

ترکیب پنجره بالای در ورودی و آینه داخل اتاق

برای اتاق‌های کم نور حتما لازم است که از درهایی استفاده گردد که در بالای آن امکان قرار گرفتن پنجره وجود داشته باشد تا نور سایر قسمت‌های منزل به اتاق راه پیدا کند. می‌توان با نصب یک آینه بزرگ در اتاق نور ورودی از پنجره‌ها را در سطح اتاق پخش کرد.

نورپردازی آشپزخانه

برای نورپردازی آشپزخانه کم نور می‌توانید از دو ایده جذاب استفاده کنید. بهترین حالت استفاده از راه حلی است که ورود نور طبیعی به آشپزخانه را امکان پذیر می‌کند، می‌توانید از پنجره‌ها و نورگیر سقفی استفاده نمایید که باعث ورود مستقیم نور به فضای آشپزخانه و اتاق‌های مجاور می‌گردد. البته این ایده در آپارتمان‌ها کاربردی نمی‌باشد. بنابراین اگر ساکن آپارتمان هستید، پیشنهاد ما استفاده از نورپردازی زیر کابینتهاست، زیرا با این روش تمامی نقاط و گوشه‌های آشپزخانه خود را روشن کرده‌اید.

از پرده، کف پوش و مبلمان روشن استفاده کنید

پرده‌های ضخیم از نفوذ نور به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند بنابراین سعی کنید از پرده‌های نازک، شفاف و با رنگ‌های روشن استفاده نمایید. کفپوش‌های منزل خود را با رنگ‌های روشن طراحی نمایید. استفاده از سرامیک‌های شفاف در منازل از مواردی است که امروزه بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است. سرویس مبلمان هم تاثیر به‌سزایی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و نورپردازی آن دارد، چراکه هم با دیگر المان‌های دکوراسیون مانند پرده و کفپوش‌ها هماهنگ می‌شود و هم انتخاب رنگ‌های شاد و روشن برای آن‌ها باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در خانه می‌گردد.

مقالات مرتبط
سبک‌های مختلف طراحی دکوراسیون داخلی
۰۳ امرداد
مقالات

سبک‌های مختلف طراحی دکوراسیون داخلی

سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی بسیار متنوع و اجرای آن‌ها در منزل یا حتی محل کار باعث دلنشینی محیط می‌گردد. برای انجام چیدمان وسایل داخل منزل همه چیز بستگی به سلیقه خودتان دارد و باید بر اساس نوع ساخت منزل خود و وسایل زندگی به انتخاب سبک خاص بپردازید. سبک‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و فلسفه استفاده از آن‌ها ریشه‌های فرهنگی نیز دارد. همچنین امکان ایده گرفتن از چند طرح خاص و ادغام آن‌ها برای به‌وجود آوردن طرحی نو، میسر می‌باشد.
آینه در طراحی دکوراسیون داخلی
۲۲ فروردین
مقالات

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

در قرن سیزدهم انسان یاد گرفت شیشه را با لایه نازکی از قلع بپوشاند تا به سطح، توانایی انعکاس نور و تابش را بدهد و این چنین آینه در زمینه‌های مختلف به طور روزمره وارد زندگی بشریت شده است. امروزه طراحان و مشتریان آینه علاقه‌مند به استفاده از آن در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. مدت‌ها گذشته است از روزهایی که آینه صرفاً برای عملکرد اصلی خود یعنی بازتاب اشیا استفاده می‌شد. توانایی افزایش بصری فضا، تصحیح عیوب هندسی فضا، چند برابر سازی نورپردازی اتاق و به عنوان یک عنصر دکوراتیو عالی توسط طراحان و صاحبان خانه‌ها در سراسر جهان، از  مهم‌ترین دلایل استفاده از آینه است. استفاده از آینه، شاید جادویی‌ترین کار در طراحی دکوراسیون باشد.
انواع نورپردازی آشپزخانه
۰۷ بهمن
مقالات

انواع نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از پرکاربردترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های خانه است که به ‌صورت مداوم مورد استفاده‌ی اعضای خانواده قرار می‌گیرد. یکی از عناصر مهم دکوراتیو در این فضا نور است. هرچقدر هم که چیدمان آشپزخانه زیبا باشد، بدون نورپردازی صحیح جلوه‌ی دلخواه شما را نخواهد داشت. در آشپزخانه‌های قدیمی برای وسایلی مثل ماشین ظرفشویی، فریزر، کابینت و ... مکان خاصی تعیین نمی‌شد. برای همین از یک چراغ برای روشنایی استفاده می‌کردند. اما امروزه با وجود این وسایل، به روش‌های نوین نورپردازی آشپزخانه نیازمندیم. 


نمونه پروژه‌ها