ایده‌های نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

مقالات
۲۷ امرداد

اگر منزل شما به نحوی ساخته شده است که میزان نور طبیعی ورودی به آن (نور و روشنایی خورشید) کم است و یا اینکه در روزهای گرم تابستان هستید و با توجه به افزایش مصرف برق در سطح کشور و قطعی برق، به فکر صرفه جویی در مصرف برق افتاده‌اید، مطمئنا یکی از دغدغه‌های شما نورپردازی صحیح فضای داخلی خانه‌تان خواهد بود.

ایده‌های نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

برای حل این موضوع در حین طراحی دکوراسیون داخلی خود باید به دنبال راه‌حلی باشید که ضمن صرفه‌جویی در مصرف برق، نور کافی برای خانه را تامین کند. شاید تصور کنید که فقط با استفاده از لامپ‌ها و سیستم‌های روشنایی بزرگ می‌توان نورپردازی خانه را بهبود بخشید اما پیشنهادهای امروز ما باعث منحصر به فرد شدن سیستم دکوراسیون داخلی منازل شما بدون نیاز به این موارد، می‌گردد.

رنگ سقف و دیوارها را سفید کنید

اولین پیشنهاد ما برای فضاهای کم نور، به طور مثال اتاقی که پنجره ندارد، انتخاب رنگ سفید برای سقف و دیوار اتاق‌هاست، چرا که این رنگ نور ورودی از بقیه قسمت‌های خانه را کاملا بازتاب می‌دهد. همچنین یکسان کردن رنگ دیوار و سقف باعث بزرگتر دیده شدن فضای اتاق می‌گردد.

ترکیب پنجره بالای در ورودی و آینه داخل اتاق

برای اتاق‌های کم نور حتما لازم است که از درهایی استفاده گردد که در بالای آن امکان قرار گرفتن پنجره وجود داشته باشد تا نور سایر قسمت‌های منزل به اتاق راه پیدا کند. می‌توان با نصب یک آینه بزرگ در اتاق نور ورودی از پنجره‌ها را در سطح اتاق پخش کرد.

نورپردازی آشپزخانه
برای نورپردازی آشپزخانه‌های کم نور می‌توانید از دو ایده جذاب استفاده کنید. بهترین حالت استفاده از راه حلی است که ورود نور طبیعی به آشپزخانه را امکان پذیر می‌کند، می‌توانید از پنجره‌ها و نورگیر سقفی استفاده نمایید که باعث ورود مستقیم نور به فضای آشپزخانه و اتاق‌های مجاور می‌گردد. البته این ایده در آپارتمان‌ها کاربردی نمی‌باشد. بنابراین اگر ساکن آپارتمان هستید، پیشنهاد ما استفاده از نورپردازی زیر کابینت‌هاست، زیرا با این روش تمامی نقاط و گوشه‌های آشپزخانه خود را روشن کرده‌اید.

از پرده، کف پوش و مبلمان روشن استفاده کنید

پرده‌های ضخیم از نفوذ نور به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند بنابراین سعی کنید از پرده‌های نازک، شفاف و با رنگ‌های روشن استفاده نمایید. کفپوش‌های منزل خود را با رنگ‌های روشن طراحی نمایید. استفاده از سرامیک‌های شفاف در منازل از مواردی است که امروزه بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است. سرویس مبلمان هم تاثیر به‌سزایی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و نورپردازی آن دارد، چراکه هم با دیگر المان‌های دکوراسیون مانند پرده و کفپوش‌ها هماهنگ می‌شود و هم انتخاب رنگ‌های شاد و روشن برای آن‌ها باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در خانه می‌گردد.

مقالات مرتبط
برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019
۲۷ فروردین
مقالات

برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019

دنیای طراحی دکوراسیون داخلی دائما در حال تغییر است. هر ساله روش‌های جدیدی معرفی شده، مکان‌های جدیدی به مراکز الهام‌بخش برای طراحی تبدیل شده، سبک‌های نو و تازه ایجاد شده و فناوری‌های مدرن در حال تکامل این صنعت هستند. اما بالاتر از همه این است که بدون شک مهمترین ابزار طراحی خود طراحان دکوراسیون داخلی هستند. بهترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی دنیا در درجه اول به واسطه طراحان آن‌ها به وجود می‌آیند. در این جا قصد داریم برخی از برترین طراحان دکوراسیون داخلی دنیا در سال ۲۰۱۹ را به شما معرفی کنیم.
راهنمای نورپردازی آشپزخانه
۲۴ اسفند
مقالات

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.
اشتباهات رایج در نورپردازی خانه
۲۸ دی
مقالات

اشتباهات رایج در نورپردازی خانه

نورپردازی یک خانه کار نسبتا دشواری است. تنها نصب و استفاده از لوازم روشنایی زیبا و پرنور برای روشن کردن فضای خانه کافی نیست. نادیده گرفتن قوانین اصلی نورپردازی خانه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی یا تاریک ماندن برخی از قسمت‌های خانه و یا هر دو شود. در اینجا قصد داریم ۶ اشتباه رایج در مورد نورپردازی خانه که معمولا طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی روشنایی خانه‌ها مرتکب می‌شوند را بیان کنیم.


نمونه پروژه‌ها