ایده‌های نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

مقالات
۲۷ امرداد

اگر منزل شما به نحوی ساخته شده است که میزان نور طبیعی ورودی به آن (نور و روشنایی خورشید) کم است و یا اینکه در روزهای گرم تابستان هستید و با توجه به افزایش مصرف برق در سطح کشور و قطعی برق، به فکر صرفه جویی در مصرف برق افتاده‌اید، مطمئنا یکی از دغدغه‌های شما نورپردازی صحیح فضای داخلی خانه‌تان خواهد بود.

ایده‌های نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

برای حل این موضوع در حین طراحی دکوراسیون داخلی خود باید به دنبال راه‌حلی باشید که ضمن صرفه‌جویی در مصرف برق، نور کافی برای خانه را تامین کند. شاید تصور کنید که فقط با استفاده از لامپ‌ها و سیستم‌های روشنایی بزرگ می‌توان نورپردازی خانه را بهبود بخشید اما پیشنهادهای امروز ما باعث منحصر به فرد شدن سیستم دکوراسیون داخلی منازل شما بدون نیاز به این موارد، می‌گردد.

رنگ سقف و دیوارها را سفید کنید

اولین پیشنهاد ما برای فضاهای کم نور، به طور مثال اتاقی که پنجره ندارد، انتخاب رنگ سفید برای سقف و دیوار اتاق‌هاست، چرا که این رنگ نور ورودی از بقیه قسمت‌های خانه را کاملا بازتاب می‌دهد. همچنین یکسان کردن رنگ دیوار و سقف باعث بزرگتر دیده شدن فضای اتاق می‌گردد.

ترکیب پنجره بالای در ورودی و آینه داخل اتاق

برای اتاق‌های کم نور حتما لازم است که از درهایی استفاده گردد که در بالای آن امکان قرار گرفتن پنجره وجود داشته باشد تا نور سایر قسمت‌های منزل به اتاق راه پیدا کند. می‌توان با نصب یک آینه بزرگ در اتاق نور ورودی از پنجره‌ها را در سطح اتاق پخش کرد.

نورپردازی آشپزخانه
برای نورپردازی آشپزخانه‌های کم نور می‌توانید از دو ایده جذاب استفاده کنید. بهترین حالت استفاده از راه حلی است که ورود نور طبیعی به آشپزخانه را امکان پذیر می‌کند، می‌توانید از پنجره‌ها و نورگیر سقفی استفاده نمایید که باعث ورود مستقیم نور به فضای آشپزخانه و اتاق‌های مجاور می‌گردد. البته این ایده در آپارتمان‌ها کاربردی نمی‌باشد. بنابراین اگر ساکن آپارتمان هستید، پیشنهاد ما استفاده از نورپردازی زیر کابینت‌هاست، زیرا با این روش تمامی نقاط و گوشه‌های آشپزخانه خود را روشن کرده‌اید.

از پرده، کف پوش و مبلمان روشن استفاده کنید

پرده‌های ضخیم از نفوذ نور به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند بنابراین سعی کنید از پرده‌های نازک، شفاف و با رنگ‌های روشن استفاده نمایید. کفپوش‌های منزل خود را با رنگ‌های روشن طراحی نمایید. استفاده از سرامیک‌های شفاف در منازل از مواردی است که امروزه بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است. سرویس مبلمان هم تاثیر به‌سزایی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و نورپردازی آن دارد، چراکه هم با دیگر المان‌های دکوراسیون مانند پرده و کفپوش‌ها هماهنگ می‌شود و هم انتخاب رنگ‌های شاد و روشن برای آن‌ها باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در خانه می‌گردد.

مقالات مرتبط
طراحی دکوراسیون اتاق خواب
۰۲ مهر
مقالات

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

در این مطلب قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که در زیباتر شدن اتاق خواب شما تاثیر به سزایی دارد. استفاده‌ کردن از چه وسایلی به زیبایی اتاق خواب می‌افزاید؟ از چه ابزاری برای بهتر شدن نورپردازی اتاق خواب باید استفاده کرد؟ بهتر است رنگ اتاق خواب تیره باشد یا روشن؟ محل قرارگیری تخت خواب کجای اتاق است؟ این‌ها بخشی از سوالاتی است که در این مقاله به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.
طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی
۱۲ امرداد
مقالات

طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی

یکی از آداب و رسوم مردم آسیای شرقی، استفاده از فنگ‌شویی برای طراحی و قرار دادن وسایل در آشپزخانه، خانه و محیط کار است. با رعایت اصول فنگ‌شویی در محیط زندگی، انسان با محیط اطرافش هماهنگ می‌شود و در نهایت زندگی روبه رشد، موفقیت و نشاط خواهد بود. بنابراین رعایت اصول فنگ‌شویی خصوصا در طراحی کابینت آشپزخانه و وسایل آن که به قلب یک خانه معروف است، از ضروری‌ترین ترفندها برای ایجاد یک محیط با انرژی و سرزنده در خانه است. در ادامه راهنمای طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی، برای داشتن یک آشپزخانه شاد و رنگی را باهم می‌خوانیم.
برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019
۲۷ فروردین
مقالات

برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019

دنیای طراحی دکوراسیون داخلی دائما در حال تغییر است. هر ساله روش‌های جدیدی معرفی شده، مکان‌های جدیدی به مراکز الهام‌بخش برای طراحی تبدیل شده، سبک‌های نو و تازه ایجاد شده و فناوری‌های مدرن در حال تکامل این صنعت هستند. اما بالاتر از همه این است که بدون شک مهمترین ابزار طراحی خود طراحان دکوراسیون داخلی هستند. بهترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی دنیا در درجه اول به واسطه طراحان آن‌ها به وجود می‌آیند. در این جا قصد داریم برخی از برترین طراحان دکوراسیون داخلی دنیا در سال ۲۰۱۹ را به شما معرفی کنیم.


نمونه پروژه‌ها