نقش رنگ‌ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

مقالات
۰۴ اسفند

رنگ یک زبان بصری بین‌المللی است که همه چیز را درک می‌کند. زمانی که شما در حال تلاش برای برقراری ارتباط یا انتقال یک مفهوم از طریق طراحی داخلی هستید، هیچ راهی بهتر از این نیست که از رنگ‌ ها استفاده کنید.

برای انجام این کار، باید بدانید که رنگ‌ ها چگونه رفتار می‌کنند، چگونه نقش خود را تغییر می‌دهند و چگونه روحیه‌ شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

نقش رنگ‌ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

هنگامی که ما در مورد رنگ‌ های به کار رفته در طراحی دکوراسیون داخلی صحبت می‌ کنیم، باید بدانیم که رنگ‌ ها به صورت تصادفی به کار برده نمی‌شوند. در نگاه اول ممکن است فکر کنیم که انتخاب رنگ برای یک اتاق نشیمن یا برای کل خانه بسیار آسان است زیرا ما انتخاب می‌کنیم که چه چیزی دوست داریم و چه چیزی دوست نداریم.

در بسیاری از موارد نتایج بسیار خوب است، اما در بیشتر موارد، اگر شما هیچ چیز در مورد رنگ‌ ها و اینکه چه ترکیب‌ هایی برای سبک خانه شما عالی است، نمی‌دانید، نتایج ممکن است با ظاهر حرفه‌ ای مشترک نباشند.

3 نکته برای انتخاب رنگ:

  1. اینکه چه مدت از روز را در اتاق صرف می‌کنیم و چه فعالیت‌ هایی در آن انجام می‌شود، می‌تواند بر انتخاب رنگ تاثیر بگذارد.
  2. میزان ورود نور خورشید به اتاق در طول روز و بررسی موقعیت اتاق در انتخاب رنگ بسیار مهم است.
  3. توجه داشته باشید که اندازه اتاق چقدر است، با توجه به این، از رنگ‌ های روشن‌ تر یا تیره‌ تر استفاده کنید. رنگ‌ های روشن باعث احساس فضای بیشتری می‌شوند و رنگ های تیره یا گرم باعث می‌شود که اتاق کوچکتر دیده شود.

همه‌ رنگها تحت تاثیر نور و میزان اشباع، ماهیت خود را تغییر می‌دهند، بنابراین انتخاب تنها یک رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی کافی نیست، زیرا شما علاوه بر انتخاب رنگ باید یک سایه نیز انتخاب کنید.

رنگ‌ های روشن بسیار شاد هستند و به عنوان یک قاعده کلی، اتاق‌ ها را بزرگ‌ تر و روشن‌ تر می‌کنند. رنگ‌ های تیره پیچیده و گرم هستند و باعث می‌شوند فضای اتاق‌ ها صمیمی‌ تر باشد. رنگها اساسا به سه حالت تاثیرگذار هستند. آنها می‌توانند فعال، غیرفعال یا خنثی باشند.

رنگ‌ های خنثی شامل سیاه و سفید، خاکستری، سفید و قهوه‌ ای است و این رنگ‌ ها اغلب برای ایجاد تعادل در یک دکور استفاده می‌شوند که شامل سایه‌ های فعال و منفعل می‌باشند. بسته به رنگ مورد استفاده، یک محیط می‌تواند تحت فشار یا تحرک قرار گیرد.

یک محیط کم عمق و بی‌ جان الهام گرفته از ضعف رنگ‌ ها و تناقض‌ های یکنواخت و رنگی است، در حالی که تنظیمات فوق‌العاده از ویژگی‌ های به کارگیری رنگ‌ های بسیار اشباع شده، کنتراست‌ های قوی و یا استفاده بیش از حد از بسیاری از الگوهای بصری پیچیده است.

رنگ‌هایی که در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنید بر اتمسفر ایجاد شده تاثیر می‌گذارند و شما باید قبل از اینکه رنگ‌ ها را انتخاب کنید به درستی آنها را ارزیابی کنید. برای مثال یک اتاق خواب باید آرام و روشن باشد. اتاق نشیمن باید هیجان انگیز و انرژی بخش باشد.

هنگام انتخاب یک پالت رنگی برای یک اتاق، عوامل متعددی برای توجه به آن وجود دارد. رنگهایی که انتخاب می‌ کنید باید هماهنگ یا کنتراست داشته باشند. بنابراین تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید دکور هماهنگ و آرامش بخش باشد یا جالب و پویا باشد. هنگام انتخاب تناژ و سایه مراقب باشید.

شما نیاز دارید بدانید که رنگها را در کجا کار کنید. به عنوان مثال، نارنجی یک رنگ پر انرژی است و زرد رنگ پرماجرا و استقامتی است، آنها هر دو گزینه عالی برای بخش ورودی خانه هستند. آبی روشن، آرامش بخش و آرام است و اغلب در اتاق خواب و حمام استفاده می‌شود.

با این حال، اگر رنگ بسیار کمرنگ باشد، می‌تواند آزار دهنده باشد. بنفش یک رنگ غنی، دراماتیک و پیچیده است و اگر شما در حال تلاش برای ایجاد یک محیط رسمی‌ تر هستید، می‌توانید از رنگ بنفش در طراحی دکور مکان‌ هایی مانند اتاق نشیمن و حتی اتاق غذاخوری استفاده کنید.

رنگ سبز بسیار آرامش بخش است بنابراین یک گزینه عالی برای اتاق خواب است اگرچه می‌ تواند در آشپزخانه به دلیل طراوت آن خوب ظاهر شود. رنگ قرمز یک رنگ تحریک کننده است و باید در دوزهای کوچک، و در ترکیب با رنگ‌ هایی مانند سیاه و سفید استفاده شود.

فقط آن را به عنوان رنگ جانبی در مناطقی که مایل به ایجاد کنتراست یا نقاط کانونی هستید استفاده کنید. رنگ‌ های زمستانی مانند قرمز مایل به قهوه‌ ای، گرم و آرامش بخش هستند، هر چند اغلب به نظر می‌ رسد که کارایی آنها در طراحی دکوراسیون داخلی منسوخ شده است اما شما می‌توانید قبل از اضافه کردن انها به پالت رنگ خود، تصمیم بگیرید که آیا آنها مطابق با سبک و سلیقه‌ی شما هستند یا خیر.

 

مقالات مرتبط
طراحی دکوراسیون اتاق خواب
۰۲ مهر
مقالات

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

در این مطلب قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که در زیباتر شدن اتاق خواب شما تاثیر به سزایی دارد. استفاده‌ کردن از چه وسایلی به زیبایی اتاق خواب می‌افزاید؟ از چه ابزاری برای بهتر شدن نورپردازی اتاق خواب باید استفاده کرد؟ بهتر است رنگ اتاق خواب تیره باشد یا روشن؟ محل قرارگیری تخت خواب کجای اتاق است؟ این‌ها بخشی از سوالاتی است که در این مقاله به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.
طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی
۱۲ امرداد
مقالات

طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی

یکی از آداب و رسوم مردم آسیای شرقی، استفاده از فنگ‌شویی برای طراحی و قرار دادن وسایل در آشپزخانه، خانه و محیط کار است. با رعایت اصول فنگ‌شویی در محیط زندگی، انسان با محیط اطرافش هماهنگ می‌شود و در نهایت زندگی روبه رشد، موفقیت و نشاط خواهد بود. بنابراین رعایت اصول فنگ‌شویی خصوصا در طراحی کابینت آشپزخانه و وسایل آن که به قلب یک خانه معروف است، از ضروری‌ترین ترفندها برای ایجاد یک محیط با انرژی و سرزنده در خانه است. در ادامه راهنمای طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی، برای داشتن یک آشپزخانه شاد و رنگی را باهم می‌خوانیم.
برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019
۲۷ فروردین
مقالات

برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019

دنیای طراحی دکوراسیون داخلی دائما در حال تغییر است. هر ساله روش‌های جدیدی معرفی شده، مکان‌های جدیدی به مراکز الهام‌بخش برای طراحی تبدیل شده، سبک‌های نو و تازه ایجاد شده و فناوری‌های مدرن در حال تکامل این صنعت هستند. اما بالاتر از همه این است که بدون شک مهمترین ابزار طراحی خود طراحان دکوراسیون داخلی هستند. بهترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی دنیا در درجه اول به واسطه طراحان آن‌ها به وجود می‌آیند. در این جا قصد داریم برخی از برترین طراحان دکوراسیون داخلی دنیا در سال ۲۰۱۹ را به شما معرفی کنیم.


نمونه پروژه‌ها