نکاتی برای بزرگتر جلوه دادن فضای خانه

مقالات
۲۴ خرداد

در این مقاله قصد داریم با بیان سخن برخی از کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی جهان، نکاتی را ذکر کنیم که با کمک آن‌ها بتوان محیط خانه بزرگتر به نظر رسد.

نکاتی برای بزرگتر جلوه دادن فضای خانه

ایجاد ارتفاع

تاد رومانو طراح دکوراسیون داخلی می‌گوید: "در محیط خانه فضای عمودی ایجاد کرده و از فضای افقی در طراحی دکوراسیون داخلی اجتناب کنید" او همچنین پیشنهاد می‌دهد برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل از آیینه‌های بلند و بزرگ استفاده کنید، چرا که مقیاس بیشتری به اتاق می‌دهند. استفاده کم از مبلمان نیز باعث بزرگتر کردن فضای خانه می‌شود.

از شیشه‌های رنگی برای پنجره‌ها استفاده کنید یا اینکه پنجره‌ها را رنگ کنید

مگ براق طراح دکوراسیون داخلی می‌گوید جلا بخشی به پنجره‌ها از جمله مواردی است که همیشه نادیده گرفته می‌شود. جفری بیلهوبر از دیگر طراحان دکوراسیون داخلی با این مسئله موافق است و می‌گوید: "من همیشه پنجره‌ها را سبز می‌کنم تا با چشم‌انداز پشت پنجره همخوانی داشته باشد. همچنین می‌گوید: "گاهی اوقات هم پنجره‌ها را مشکی می‌کنم تا چارچوب پنجره‌ها در عصر ناپدید شود."

از پالت‌های رنگ با کنتراست بالا استفاده کنید

جویانا گرین از طراحان دکوراسیون داخلی می‌گوید: "برای به تعادل رساندن رنگ‌های تیره از سفید استفاده می‌کنم تا از حس خفقان و بی‌روح بودن جلوگیری کنم." همچنین در ادامه معتقد است اگر در انتخاب رنگ‌ها دچار سردرگمی هستید، برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌ها از رنگ سبز استفاده کنید، چراکه رنگ طبیعت است و روح‌بخش خواهد بود.

لوازم قیمتی خود را جلوی دید قرار دهید

بانی ویلیامز طراح دکوراسیون داخلی می‌گوید: "اگر به‌وسیله یا عتیقه‌ای بسیار علاقه‌مند هستید و می‌خواهید آن را در معرض نمایش قرار دهید. بهترین راه این است که عتیقه‌ها یا وسایل خاصی که دارید را در اتاق‌های پر رفت‌وآمد استفاده کنید."

تقویت رنگ و فضای خنثی با پارچه‌های مختلف

اوگارا دیویس گیتانو طراح مبتکر دکوراسیون داخلی کالیفرنیا می‌گوید: دکوراسیون خنثی بسیار جذاب است اما انواع مختلفی دارد که محدوده‌ی بین پارچه‌های ریزبافت و درشت‌بافت تا ابریشم خام و تافته، مخملی، مخملی پنبه‌ای و پنبه‌ای را شامل می‌شود. او می‌گوید نه‌تنها این کنتراست مات و شفاف، نور را جذب می‌کند، بلکه بازتاب‌دهنده‌ی شفافیت‌های خود نیز هستند.

اجرای قانون ۵۰/۱۵۰

مری داگلاس طراح دکوراسیون داخلی می‌گوید که برای رنگ‌های هم‌خانواده بهترین انتخاب بین بازه ۵۰ درصد روشن و ۱۵۰ درصد تیره است، یعنی ایجاد سایه‌روشن از رنگ‌های هم‌خانواده برای بُعد دادن به دیوار و راه‌راه کردن آن. استفاده از تناژ رنگ‌های مختلف در دکوراسیون داخلی از حرفه‌ای‌ترین طراحی‌های داخلی محسوب می‌شود. 

به فضاهای تنگ عمق بدهید

الیزابت پاین از طراحان دکوراسیون داخلی می‌گوید: "خانه‌هایی که پذیرایی کوچکی دارند نباید احساس خفقان بدهند. استفاده از صندلی‌هایی که پایه‌ی آن‌ها کوتاه و مربعی شکل هستند و فضای بیشتری برای نشستن دارند، بهترین انتخاب برای فضاهای تنگ و کوچک محسوب می‌شوند و حتی احساس لوکس بودن و بزرگ بودن را منتقل می‌کنند

مقالات مرتبط
آینه در طراحی دکوراسیون داخلی
۲۲ فروردین
مقالات

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

در قرن سیزدهم انسان یاد گرفت شیشه را با لایه نازکی از قلع بپوشاند تا به سطح، توانایی انعکاس نور و تابش را بدهد و این چنین آینه در زمینه‌های مختلف به طور روزمره وارد زندگی بشریت شده است. امروزه طراحان و مشتریان آینه علاقه‌مند به استفاده از آن در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. مدت‌ها گذشته است از روزهایی که آینه صرفاً برای عملکرد اصلی خود یعنی بازتاب اشیا استفاده می‌شد. توانایی افزایش بصری فضا، تصحیح عیوب هندسی فضا، چند برابر سازی نورپردازی اتاق و به عنوان یک عنصر دکوراتیو عالی توسط طراحان و صاحبان خانه‌ها در سراسر جهان، از  مهم‌ترین دلایل استفاده از آینه است. استفاده از آینه، شاید جادویی‌ترین کار در طراحی دکوراسیون باشد.
انواع نورپردازی آشپزخانه
۰۷ بهمن
مقالات

انواع نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از پرکاربردترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های خانه است که به ‌صورت مداوم مورد استفاده‌ی اعضای خانواده قرار می‌گیرد. یکی از عناصر مهم دکوراتیو در این فضا نور است. هرچقدر هم که چیدمان آشپزخانه زیبا باشد، بدون نورپردازی صحیح جلوه‌ی دلخواه شما را نخواهد داشت. در آشپزخانه‌های قدیمی برای وسایلی مثل ماشین ظرفشویی، فریزر، کابینت و ... مکان خاصی تعیین نمی‌شد. برای همین از یک چراغ برای روشنایی استفاده می‌کردند. اما امروزه با وجود این وسایل، به روش‌های نوین نورپردازی آشپزخانه نیازمندیم. 
چه کابینتی برای خانه شما مناسب است؟
۱۰ دی
مقالات

چه کابینتی برای خانه شما مناسب است؟

کابینت‌ها به عنوان مهم‌ترین بخش در قلب منزل شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند، به طوری که اکثر خانم‌های خانه‌دار کابینت‌ها را نگین آشپزخانه قلمداد کرده‌اند؛ به همین علت موضوع طراحی کابینت بر اساس سلیقه و نقشه خانه‌تان را برای این مقاله انتخاب کردیم تا با داشتن اطلاعات کافی بتوانید تمام آنچه را که در ذهن خود تصور می‌کنید به اجرا در آورید. اینگونه می‌توانید نگین آشپزخانه خود را خوش‌نقش‌تر کنید.


نمونه پروژه‌ها