انواع نورپردازی

مقالات
۱۹ اردیبهشت

طراحان داخلی در زمینه‌ طراحی دکوراسیون داخلی مدرن از اهمیت نورپردازی مناسب در هر فضای مسکونی اطلاع دارند. طراحی نورپردازی نقش کلیدی در ایجاد فضای مناسب و تنظیم محیط فضاهای داخلی دارد. 

انواع نورپردازی

طراحان داخلی منابع روشنایی متنوعی را مد نظر دارند که به ایجاد فضاهای کاربردی کمک می‌کند تا بتواند با نیازهای خاص مشتریان سازگار باشد. طراحان دکوراسیون داخلی منازل مسکونی با استفاده از انواع مختلف متد‌های نورپردازی، مقدار صحیح نور در یک اتاق و خانه را ایجاد می‌کنند. مهم است که استفاده از هر نوع منبع روشنایی در دسترس را مشخص کنید و در یک برنامه نورپردازی آن را به کار ببرید. روشنایی عمومی یکی از اولین لایه‌های نورپردازی مورد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن است و به نور مورد استفاده برای روشنایی کلی فضا اشاره دارد. چراغ‌های سقفی، یا سقف‌های کاذب دارای نور مخفی می‌توانند نیازهای نورپردازی عمومی را تامین کنند.

قدم بعدی طراحان نورپردازی خانه و یا آشپزخانه بررسی نقش و وظیفه مهم نورپردازی و به کارگیری آن است. متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی، انواع فعاليت‌هايي را كه در هر ناحیه از فضای خانه انجام می‌شوند، ارزيابی می‌كنند تا اطمينان حاصل كنند كه نور كافي براي عملكرد وجود دارد و شدت آن به اندازه كافي است تا هر فضايي كه نياز به نور خاصي دارد به اندازه کافی روشن شود. بررسی هدف از به کارگیری نورپردازی به ما این امکان را می‌دهد تا منابع نور مناسب را در جایی که بیشترین نیاز را دارد، به کار گیریم و زمینه‌های خاصی را فراهم کنیم تا بتوانیم فعالیت‌هایی مانند مطالعه، آشپزی، مراقبت‌های پزشکی و یا انجام تکالیف مدرسه را انجام دهیم.

آخرین قدم استفاده از نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی شامل نورپردازی کوراتیو است. طراحان حرفه‌ای نورپردازی و طراحان داخلی از نورپردازی دکوراتیو برای افزودن عناصر تزئینی و ایجاد تاثیر بصری قوی استفاده می‌کنند. نورپردازی دکوراتیو یک منبع مورد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن است که می‌تواند عناصر خاصی مانند نقاشی، مجسمه، ورودی خانه یا معماری خاصی را برجسته نماید. اغلب اوقات نورپردازی دکوراتیو ممکن است شامل عنصر طراحی منحصر به فردی مانند لوستر‌های ظریف و یا آویزهای دراماتیک باشد که خود نشان‌دهنده حس و حال کلی فضا است. هنگام انتخاب روش نورپردازی برای خانه، ترکیبی دقیق از منابع روشنایی می‌تواند به طور کامل فضا و محدوده خانه شما را تغییر دهد. متخصصان طراحی داخلی و متخصصین نورپردازی همواره در جهت کمک به شما در توسعه یک طراحی نورپردازی خانه که سبک شما را نشان می‌دهد و عملکرد هر فضا را به نمایش می‌گذارند در دسترس شما هستند.

چگونگی استفاده از نورپردازی به عنوان یک عنصر طراحی داخلی

شما لازم نیست همه چیز را در مورد نورپردازی بدانید یا پول زیادی صرف کنید تا اتاق‌ها پر جنب و جوش به نظر برسند. شما نیاز به دانستن اصول نورپردازی کاربردی و دکوراتیو و نحوه دریافت کمک به جهت برنامه‌ریزی و خرید لوازم مورد نیاز برای نورپردازی دارید. طراحی نورپردازی به سه نوع نورپردازی تقسیم شده است: نورپردازی عمومی، روشنایی کاربردی، و نورپردازی دکوراتیو.

نورپردازی‌های دکوراتیو باعث ایجاد احساس آرامش عمومی در فضا می‌شود. طراحی نورپردازی دکورایتو در سطوح نور و منابع مختلف است که نشان می‌دهد چه اتاق‌هایی (چراغ‌های کم نور در اتاق خواب، چراغ‌های پرنورتر در اتاق‌های بازی) نقطه کانونی نور است. به عنوان مثال، در یک اتاق ناهارخوری، یک چراغ تزیینی بزرگ که روی یک میز گذاشته شده، توجه همگان را به سمت بالا منحرف می‌کند. تغییر شدت نورپردازی یکی از مواردی است که هنگام طراحی دکوراسیون داخلی باید به آن توجه نمود، به عنوان مثال، آشپزخانه شما ممکن است مکان مورد علاقه شما برای آشپزی، مطالعه، سرگرمی و تماشای تلویزیون باشد، بنابراین شما نمی‌توانید از یک سطح نور در قسمت‌های مختلف آن استفاده کنید.

نورپردازی عمومی

نورپردازی عمومی یا محیطی، یک فضای کامل برای دید وسیع‌تر را نشان می‌دهد. نور ساطع شده از منابع کار شده روی دیوارها و سقف‌ها، بیشترین نواحی را پوشش می‌دهد. چراغ‌های بالایی نور را به سمت سقف هدایت می‌کنند. چراغ‌های پایین سقف یا دیوار را از زیر روشن می‌کنند. چراغ‌های کم نور شامل چراغ‌های قوسی (قوطی‌ها) و چراغ‌های به کار رفته در مسیر می‌شود.

روشنایی کاربردی

استفاده از روشنایی کاربردی به معنای به کارگیری روشنایی در مناطق کوچکتر که نیازمند نور شدید هستند، است. نورپردازی کاربردی باید سه برابر روشنایی عمومی در طراحی داخلی به کارگرفته شود. چراغ هایی با نور زیاد برای اتاق کم نور استفاده نمی‌شوند. استفاده از چراغ‌هایی با نور بیشتر در کنار سایر وسایل و یا افزایش تعداد وسایل روشنایی به منظور افزایش روشنایی عمومی این مشکل را حل می‌کند. چراغ های روشنایی مناسب، نورپردازی مسیر، به کارگیری آویز‌ها، چراغ‌های رو‌میزی و نوارهای نورپردازی زیر کابین، گزینه‌های مناسب برای تنظیم روشنایی مناسب هستند.

نورپردازی دکوراتیو

به کارگیری نور‌پردازی دکوراتیو در طراحی دکوراسیون داخلی به شما کمک می‌کند تا اشیای قیمتی، نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و ویژگی‌های برجسته معماری موجود در محیط را به طور برجسته‌تر به نمایش بگذارید.

مقالات مرتبط
راهنمای نورپردازی آشپزخانه
۲۴ اسفند
مقالات

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.
اشتباهات رایج در نورپردازی خانه
۲۸ دی
مقالات

اشتباهات رایج در نورپردازی خانه

نورپردازی یک خانه کار نسبتا دشواری است. تنها نصب و استفاده از لوازم روشنایی زیبا و پرنور برای روشن کردن فضای خانه کافی نیست. نادیده گرفتن قوانین اصلی نورپردازی خانه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی یا تاریک ماندن برخی از قسمت‌های خانه و یا هر دو شود. در اینجا قصد داریم ۶ اشتباه رایج در مورد نورپردازی خانه که معمولا طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی روشنایی خانه‌ها مرتکب می‌شوند را بیان کنیم.
مزایا و معایب کابینت MDF
۲۰ آذر
مقالات

مزایا و معایب کابینت MDF

کابینت ام دی اف یکی از پر طرف‌دارترین انواع کابینت‌ها در سال‌های اخیر شناخته شده است. یکی از انواع چوب‌های مورد استفاده برای طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد. از ام دی اف امروزه استقبال زیادی برای ساخت کابینت آشپزخانه شده است. ام دی اف نوعی از محصولات کامپوزیت می‌باشد، که برای ساخت کمد، کابینت، تخت خواب و .... از آن استفاده می‌شود و بیشترین استفاده آن در طراحی کابینت آشپزخانه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد این نوع ماده اولیه را برای ساخت کابینت انتخاب می‌نمایند، تنوع بسیار زیاد آن در طرح و رنگ می‌باشد. ام دی اف محصولی از چوب مصنوعی است که مزایا و معایبی مختص به خود را نیز دارد. در ادامه می‌خواهیم مزایا و معایب این محصول را برای شما بیان نماییم.


نمونه پروژه‌ها