رنگ های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی

مقالات
۱۱ مهر

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از جذاب‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که هر فردی می‌تواند در زندگی خود تجربه کند. اصول مشخصی به جهت طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد اما همیشه نمی‌توان گفت که این اصول می‌توانند سبب شوند که طراحی دکوراسیون داخلی به سبکی که مورد علاقه شما است انجام شود.

یکی از سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از رنگ‌های گرم است. در واقع شما به منظور استفاده از رنگ‌های گرم لازم است که نکاتی را بدانید و سپس تصمیم به استفاده از این سبک رنگ بگیرید. در ادامه ما به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید با استفاده از رنگ‌های گرم، دکوراسیون داخلی خود را به جذاب‌ترین حالت ممکن طراحی کنید.

رنگ های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی

اگر که شما به فکر این هستید که طراحی اتاق خواب خود را مجددا انجام دهید یا رنگ دیوارها را برای تنوع تغییر دهید، این مقاله می‌تواند به کمک شما بیاید و به شما بگوید که آیا رنگ گرم به عنوان رنگ مناسبی می‌تواند انتخاب شود یا خیر.

برای شناخت رنگ‌های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی ابتدا لازم است که شما چرخه رنگ را بشناسید.

چرخه رنگ و رنگ های گرم

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تئوری رنگ، چرخه رنگ است. در این چرخه دو سبک رنگ سرد و رنگ گرم وجود دارد. در قسمت رنگ‌های سرد رنگ‌هایی همچون رنگ سبز، آبی، بنفش و ترکیبی از این رنگ‌ها همانند رنگ سبز روشن، سبز-آبی، آبی ملایم، بنفش ملایم و غیره، قابل مشاهده است.

در مقابل قسمت سرد چرخه رنگ، رنگ‌های گرم قرار گرفته‌اند که پایه آن‌ها براساس رنگ قرمز، زرد و نارنجی است. در واقع رنگ‌های گرم بر اساس رنگ آتش در نظر گرفته می‌شوند. استفاده از رنگ‌های گرم در دکوراسیون داخلی می‌تواند تاثیرات منحصر به فردی را داشته باشد که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی

اگر که فضا شما، فضا بزرگ و نورگیر است شما می‌توانید به سادگی با استفاده از رنگ‌های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی روحیه‌ای شاداب و زنده را در محیط ایجاد کنید. شما می‌توانید در کنار رنگ‌های گرم در دکوراسیون از رنگ‌های سرد و خنثی همانند خاکستری، سفید یا غیره استفاده کنید.

می‌توانید برای طراحی دکوراسیون داخلی با رنگ‌های گرم، از مبل چرمی با رنگ طبیعی و متناسب با رنگ آجرهای شومینه استفاده کنید. شما می‌توانید از پارچه‌هایی با تناژ رنگ قرمز و نارنجی به عنوان کوسن استفاده نمایید.

در رابطه با انتخاب فرش، شما قادر خواهید بود فرشی را انتخاب کنید که با رنگ دیوارهایتان ست باشد یا اینکه فرشی را با ترکیب رنگ قرمز و رنگ خنثی دیوار انتخاب نمایید. مطمئن شوید که رنگ گرم انتخاب شده شما با کفپوش کاملا هماهنگی دارد.

پاییز فصل مناسب استفاده از رنگ های گرم

یکی از بهترین فصل‌ها به جهت استفاده از رنگ‌های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی، فصل پاییز است. زیرا شما همگام با چرخه رنگ این فصل طراحی دکوراسیون داخلی خود را انجام می‌دهید. در این فصل شما می‌توانید گل‌هایی هماهنگ با رنگ پاییز، لوازم تزئینی خانه، منسوجات متناسب و غیره را استفاده کنید و فصل پاییز را در آغوش بگیرید.

استفاده از نورپردازی با رنگ‌ های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی 

یکی از راه‌های استفاده از رنگ‌های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از نورپردازی به واسطه رنگ‌های گرم است. در واقع شما می‌توانید در بخشی از فضاهای خانه از نورهایی با رنگ‌های گرم همچون قرمز، نارنجی، زرد و ترکیبی از این دو رنگ استفاده کنید. 

استفاده از ترکیب رنگ سرد و گرم در طراحی دکوراسیون داخلی

به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود که شما از یک تم رنگی مشخص برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنید. بهترین کار این است که شما از رنگ‌های مکمل برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده نمایید. شما با استفاده از رنگ‌های گرم در طراحی دکوراسیون می‌توانید فضای پرانرژی و جذاب داشته باشید اما این جذابیت زمانی کامل می‌شود که شما از رنگ‌های مکمل در استفاده کنید. 

استفاده از رنگ‌های مکمل سبب می‌شود که تعادل ایجاد شود و در نهایت فضای محیط طراحی شده آرامش‌بخش و انرژی‌زا باشد. شما می‌توانید از ترکیب رنگ قرمز، زرد، آبی و بنفش یا ترکیب یک رنگ سرد با یک رنگ گرم استفاده کنید.

رنگ‌های آنالوگ بر روی چرخه رنگ در کنار هم قرار می‌گیرند. به عنوان مثال رنگ زرد در کنار نارنجی و نارنجی در کنار قرمز قرار می‌گیرد. استفاده از رنگ آنالوگ به معنا استفاده از تک رنگ است اما پیشنهاد ما به شما در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از چند رنگ می‌باشد.

به جهت انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی شما باید به فضا مورد نظر خود نگاه نمایید و متوجه شوید که نور در طول روز چگونه در اتاق وجود دارد. نور به شما کمک می‌کند تا رنگ مناسب به جهت طراحی دکوراسیون داخلی را انتخاب کنید.

استفاده از رنگ‌های خنثی در طراحی دکوراسیون باعث می‌شود که فضای شما بزرگ‌تر به نظر برسد در مقابل استفاده از رنگ‌های گرم سبب می‌شود که فضا کوچک‌تر به نظر رسیده و تمرکز بر روی وسایل و اثاثیه قرار بگیرد.


تاثیر رنگ های گرم بر انسان ها

بر اساس اصول روانشناسی و تحقیقات انجام گرفته رنگ‌ها بر روی انسان‌ها تاثیرات متفاوتی دارند، دانستن این تاثیرات می‌تواند به شما در انتخاب رنگ گرم در طراحی دکوراسیون داخلی کمک کننده باشد. به عنوان مثال رنگ زرد از جمله رنگ‌هایی است که برای شما ایجاد لذت می‌نماید یا استفاده از رنگ نارنجی می‌تواند سبب شود که شما احساس گرمای بیشتری داشته باشید. علاوه بر این رنگ‌‎ها استفاده از رنگ قرمز می‌تواند سبب ایجاد هیجان شده و سرعت کار را افزایش دهد.

شناخت رنگ‌های گرم و نحوه کاربرد آن‌ها در دکوراسیون داخلی می‌تواند به شما کمک زیادی در طراحی محیط دلخواهتان کند. علاوه بر این شما می‌توانید با یک طراح دکوراسیون داخلی حرفه‌ای جهت استفاده از رنگ‌ها مشورت کنید.

مقالات مرتبط
برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019
۲۷ فروردین
مقالات

برترین طراحان دکوراسیون داخلی در سال 2019

دنیای طراحی دکوراسیون داخلی دائما در حال تغییر است. هر ساله روش‌های جدیدی معرفی شده، مکان‌های جدیدی به مراکز الهام‌بخش برای طراحی تبدیل شده، سبک‌های نو و تازه ایجاد شده و فناوری‌های مدرن در حال تکامل این صنعت هستند. اما بالاتر از همه این است که بدون شک مهمترین ابزار طراحی خود طراحان دکوراسیون داخلی هستند. بهترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی دنیا در درجه اول به واسطه طراحان آن‌ها به وجود می‌آیند. در این جا قصد داریم برخی از برترین طراحان دکوراسیون داخلی دنیا در سال ۲۰۱۹ را به شما معرفی کنیم.
مزایا و معایب کابینت MDF
۲۰ آذر
مقالات

مزایا و معایب کابینت MDF

کابینت ام دی اف یکی از پر طرف‌دارترین انواع کابینت‌ها در سال‌های اخیر شناخته شده است. یکی از انواع چوب‌های مورد استفاده برای طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد. از ام دی اف امروزه استقبال زیادی برای ساخت کابینت آشپزخانه شده است. ام دی اف نوعی از محصولات کامپوزیت می‌باشد، که برای ساخت کمد، کابینت، تخت خواب و .... از آن استفاده می‌شود و بیشترین استفاده آن در طراحی کابینت آشپزخانه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد این نوع ماده اولیه را برای ساخت کابینت انتخاب می‌نمایند، تنوع بسیار زیاد آن در طرح و رنگ می‌باشد. ام دی اف محصولی از چوب مصنوعی است که مزایا و معایبی مختص به خود را نیز دارد. در ادامه می‌خواهیم مزایا و معایب این محصول را برای شما بیان نماییم.
نحوه نورپردازی کابینت
۱۳ آذر
مقالات

نحوه نورپردازی کابینت

روشنایی و نورپردازی در آشپزخانه از جمله کابینت‌ها را می‌توان بخش مهم و اساسی هر خانه‌ای دانست. با توجه به اینکه آشپزخانه محیطی است که می‌تواند در معرض دید قرار گیرد یا به عبارتی دیگر، به عنوان محیطی چند منظوره مورد استفاده قرار می‌گیرد باید در طراحی آن نهایت دقت و ظرافت گنجانده شود. با توجه به اینکه نورپردازی کابینت می‌تواند امری ضروری باشد طراحان باید با استفاده از مناسب‌ترین نورپردازی محیطی ایجاد کنند که بتواند علاوه بر ایجاد زیبایی و جذابیت دارای عملکردی مناسب باشد. به همین دلیل نورپردازی کابینت دارای تنوع گسترده‌ای است که می‌تواند با توجه به طراحی کابینت و رنگ آن تغییر کند.


نمونه پروژه‌ها