کابینت چوبی و کابینت فلزی

مقالات
۲۲ مهر

همان‌طور که می‌دانید در ساخت کابینت آشپزخانه از جنس‌های مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام از آن‌ها بر اساس کاربردشان مزایا و معایب خاص خود را دارند. ساخت کابینت شامل مراحل مختلفی است که انتخاب متریال کابینت از موارد مهم آن است. کابینت های چوبی یا همان کابینت mdf امروزه پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین نوع کابینت هستند. اما تا چند سال پیش کابینت های فلزی بسیار پرکاربرد بودند. بنابراین قصد داریم دلایل مختلف استفاده از این دو نوع کابینت را بیشتر برایتان توضیح دهیم تا هنگام انتخاب کابینت برای آشپزخانه خود تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

کابینت چوبی و کابینت فلزی

کاربرد، مزایا و معایب کابینت فلزی

کابینت های فلزی که از جنس‌های مختلف مانند ورق سیاه، ورق گالوانیزه و یا استیل ساخته می‌شوند، مزایای خاص خود را دارند. ساخت کابینت فلزی معمولا به صورتی انجام می‌گیرد که بیشترین مقاومت را در برابر ضربه و رطوبت داشته باشند. ضمن اینکه کابینت فلزی معمولا ساده‌تر تعمیر می‌گردد و خط و خش کمتری برمی‌دارند. در کابینت های استیل حتی دیگر نیاز به رنگ‌آمیزی ورق‌ها نیز وجود دارد. همچنین در بیشتر موارد هزینه ساخت کابینت فلزی کمتر از کابینت‌های دیگر خواهد بود.

با وجود ویژگی‌های مثبت، این نوع کابینت معایبی نیز دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان زنگ زدی و خوردگی این کابینت‌ها زیاد است. اگر در ساخت کابینت فلزی از ورق های با کیفیت استفاده نگردد در مدت زمان کوتاهی این کابینت ها زنگ می‌زنند. همچنین رطوبت نیز باعث خوردگی ورق کابینت ها می‌گردد. همچنین به دلیل قیمت پایین این محصولات، معمولا در ساخت کابینت فلزی از طرح های ساده و رنگ‌های بسیار محدود استفاده می‌شود.

کاربرد، مزایا و معایب کابینت MDF

کابینت چوبی در چند سال اخیر بازار ساخت کابینت را از آنِ خود کرده است. نام کابینت های چوبی با mdf عجین شده است. کابینت های چوبی دارای مزایای بسیاری هستند. از جمله این موارد می توان به زیبایی، سبک کلاسیک، امکان ایجاد کمد های توکار، مقاومت در برابر رطوبت، هوا و گرما اشاره کرد. همچنین عایقی مناسب در برابر صدا می باشند. استفاده از متریال بیشتر در ساخت کابینت چوبی و mdf باعث گردیده است که قیمت تمام شده این محصولات افزایش یابد.

در بعضی از موارد اگر جنس چوب مورد استفاده در ساخت کابینت استاندارد نباشد وجود گرما و سنگین شدن بیش از حد کابینت باعث تاب برداشتن و خم شدن چوب ها می گردد. نکته دیگر مشکل مرز بین قطعات چوب و اتصالات می باشد که اگر خوب درزگیری نگردد امکان جدا شدن قطعات می باشد. حشرات موزی همواره مشکلات جدی برای فضای خانه ایجاد می کنند. کابینت آشپزخانه ها نیز از این امر مستثنا نیستند و اگر به داخل کابینت ها راه یابند شروع به خوردن چوب ها و آسیب زدن به آن ها می کنند.

در بسیاری موارد دیده شده است که از ترکیب چوب و فلز برای ساخت کابینت ها استفاده می کنند. به طوری که بدنه کار از جنس فلز می باشد و درب ها از جنس چوب ها می باشد.

مقالات مرتبط
راهنمای نورپردازی آشپزخانه
۲۴ اسفند
مقالات

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.
طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل
۲۸ بهمن
مقالات

طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل

طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون داخل منزل، در حفظ هارمونی داخلی خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع آشپزخانه قلب یک خانه شناخته می‌شود و نمای کابینت‌های آشپزخانه همواره تاثیر زیادی در طراحی خانه دارد. به طور کلی طراحی کابینت آشپزخانه در دو سبک کلاسیک و مدرن انجام می‌شود. نکته‌ای در مورد طراحی کابینت‌ها باید در نظر داشت، به کار گرفتن خلاقیت در این زمینه است. کابینت‌های منزل باید با دکوراسیون داخلی منزل هارمونی داشته باشند. به طور کلی علاقه و شخصی نقش مهمی در طراحی کابینت‌ها و طراحی دکوراسیون داخلی دارد. در مقاله پیش‌رو قصد داریم ایده‌های جذاب و نکات لازم در مورد طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون منزل بیان کنیم.
راهنمایی برای انتخاب متریال و طراحی کابینت آشپزخانه
۰۵ بهمن
مقالات

راهنمایی برای انتخاب متریال و طراحی کابینت آشپزخانه

در یک خانه علاوه بر اتاق پذیرایی و اتاق خواب، آشپزخانه نیز جزو مهمترین بخش‌ها به شمار می‌آید. اگر قصد دارید آشپزخانه خانه خود را طراحی کنید و یا تغییراتی در طراحی آن ایجاد نمایید، بسیار حائز اهمیت است که زمانی را برای فکر در مورد نوع کابینت‌ها، زیبایی‌شناسی، عملکرد کابینت‌ها متناسب با فضا و شرایط خانه و همچنین بودجه در دسترس برای طراحی کابینت و آشپرخانه اختصاص دهید. طراحی کابینت آشپزخانه از این جهت مهم است که کابینت‌ها به شما کمک می‌کنند تا ضمن زیباتر کردن فضای خانه و آشپزخانه، بتوانید فضای آشپزی خود را نیز مرتب و منظم جلوه دهید. در زمان انتخاب متریال کابینت‌های آشپزخانه، حتما باید به هزینه آن، میزان دوام کابینت‌ها با متریال‌های مختلف و همچنین سبک طراحی خانه و سلیقه خود توجه کنید.


نمونه پروژه‌ها