طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی

مقالات
۱۲ امرداد

یکی از آداب و رسوم مردم آسیای شرقی، استفاده از فنگ‌شویی برای طراحی و قرار دادن وسایل در آشپزخانه، خانه و محیط کار است. با رعایت اصول فنگ‌شویی در محیط زندگی، انسان با محیط اطرافش هماهنگ می‌شود و در نهایت زندگی روبه رشد، موفقیت و نشاط خواهد بود. بنابراین رعایت اصول فنگ‌شویی خصوصا در طراحی کابینت آشپزخانه و وسایل آن که به قلب یک خانه معروف است، از ضروری‌ترین ترفندها برای ایجاد یک محیط با انرژی و سرزنده در خانه است. در ادامه راهنمای طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی، برای داشتن یک آشپزخانه شاد و رنگی را باهم می‌خوانیم.

طراحی کابینت آشپزخانه با اصول فنگ‌شویی

اصول استفاده از رنگ‌ها در طراحی کابینت آشپزخانه و دیوارهای آن

فنگ‌شویی با استفاده از رنگ خاکستری در طراحی کابینت آشپزخانه

علی‌رغم باور مردم، یک رنگ خنثی و در عین حال بسیار شاداب و زنده برای کابینت آشپزخانه است. ترکیب کابینت خاکستری و سایه‌های رنگ خاکستری روی دیوار موجب ایجاد انرژی در آشپزخانه می‌شود. با این وجود استفاده از این رنگ در طراحی کابینت آشپزخانه چندان مرسوم نیست؛ اما استفاده از این رنگ با رعایت اصول فنگ‌شویی، زیبایی فضای آشپزخانه را دو چندان می‌کند.

دیوار آشپزخانه را خاکستری نکنید. کابینت‌های آشپزخانه با رنگ خاکستری روشن و ترکیب آن با رنگ‌های مختلف چوبی، به کار بردن یک المان چوبی قهوه‌ای مانند نردبان و همچنین استفاده از رنگ‌های ملایم و روشن‌تر چوب برای کانتر جزیره‌ای، طیف رنگی مدرن و زیبایی را خلق می‌کند. استفاده از رنگ خاکستری یکی از بهترین گزینه‌ها در اصول فنگ‌شویی است. در صورتی ‌که سبک آشپزخانه شما جزیره‌ای است، بهتر است برای کابینت آشپزخانه از رنگ خاکستری خیلی روشن مایل به سفید به همراه کانتر چوبی استفاده کنید تا فضایی کلاسیک و پرانرژی به وجود آورید.

فنگ‌شویی با استفاده از رنگ آبی در کابینت آشپزخانه

اگر اهل چالش در طراحی و انتخاب یک سبک جدید هستید، پیشنهاد می‌کنیم از رنگ آبی آسمانی در طراحی کابینت آشپزخانه استفاده کنید، ترکیب این رنگ با کف‌پوش‌های قهوه‌ای یا خاکی به عنوان رنگ مکمل یک هارمونی زیبا و هماهنگ ایجاد می‌کند. در نتیجه، صاحب آشپزخانه‌ای با رنگ‌های زنده که برگرفته از طبیعت و آسمان و زمین هستند، می‌شوید و گذراندن وقت در این آشپزخانه به شما انرژی مضاعف می‌بخشد.

طراحی کابینت آشپزخانه با رنگ‌های سبز و زرد طبق اصول فنگ‌شویی

امروزه استفاده از رنگ‌های سبز و زرد در طراحی دکوراسیون به خصوص دکوراسیون آشپزخانه و کابینت‌ها رایج است. اما لازم است هنگام استفاده از این رنگ‌های گرم در طراحی کابینت آشپزخانه نسبت به میزان استفاده اصولی از هر رنگ آگاهی داشته باشیم. در واقع، توازن موجود در به کارگیری رنگ‌های گرم و سرد به محیط خانه شما انرژی و شادابی می‌بخشد و فضای خانه را از دلگیر بودن بیرون می‌آورد. علاوه بر این، به دلیل باور اشتباهی که عموم مردم نسبت به رنگ زرد دارند، استفاده از رنگ سبز کنار این رنگ گرم طبق اصول فنگ‌‌شویی، آرامش و زیبایی دو چندانی به محیط آشپزخانه شما می‌بخشد. در صورتی‌که تمایل دارید از رنگ‌های سبز و زرد در طراحی آشپزخانه خود استفاده کنید، بهتر است از رنگ چوب برای طراحی کابینت ها استفاده ‌کنید.

استفاده از کابینت های سفید در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن

امروزه رنگ سفید یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها برای طراحی کابینت آشپزخانه است. حس روشنایی و تازگی رنگ سفید، فضایی آرام برای آشپزخانه شما به ارمغان می‌آورد. استفاده از رنگ سفید در آشپزخانه‌های کوچک فضایی بازتر و نورگیرتر ایجاد می‌کند. رنگ سفید را در طراحی دکوراسیون امی‌توان با سایر رنگ‌ها ترکیب کرد. استفاده از کابینت‌های سفید با کانتر رنگ چوب و کف‌پوش‌های قهوه‌ای یک سبک روستیک و ساده و در عین حال بسیار شیک در آشپزخانه ایجاد می‌کند. این سبک محبوب اساتید فنگ‌شویی است.

یک چالش بزرگ، طراحی کابینت آشپزخانه با رنگ سیاه

در صورتی ‌که دنبال یک طراحی مدرن برای آشپزخانه خود هستید، از رنگ مشکی برای کابینت‌ها و رنگ سفید برای دیوارهای آشپزخانه استفاده کنید. این ترکیب رنگ همان نماد یگانگی سیاه و سفید در زمان باستان (YIN YANG) است. در صورتی ‌که این ترکیب را برای طراحی آشپزخانه خود انتخاب کردید، بهتر است طبق اصول فنگ‌شویی از رنگ‌های زرد و آبی ارغوانی نیز در کنار آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از رنگ سبز نعنایی در طراحی کابینت آشپزخانه

اگر به رنگ سبز علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم از یک طراحی روستایی با دیوارهای آجری به همراه کابینت‌های چوبی با رنگ سبز نعنایی که طبق اصول فنگ‌شویی است، استفاده کنید.

دنبال یک آشپزخانه پرانرژی هستید؟ از رنگ قرمز استفاده کنید!

برخلاف باور عموم، استفاده از رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مورد تایید اساتید فنگ‌شویی است. رنگ قرمز به محیط شما نشاط و انرژی می‌بخشد. در صورتی که قصد دارید کابینت‌های خود را قرمز کنید، بهتر است دیوارهای آشپزخانه به رنگ سفید باشند تا هماهنگی میان گرمای رنگ قرمز و سردی رنگ سفید از بالا تا پایین آشپزخانه برقرار شود. در این سبک استفاده نابجا و افراطی از سایر رنگ‌ها بخصوص رنگ‌های گرم موجب کلافگی و شلوغی فضای آشپزخانه می‌شود.

مقالات مرتبط
انواع نورپردازی آشپزخانه
۰۷ بهمن
مقالات

انواع نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از پرکاربردترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های خانه است که به ‌صورت مداوم مورد استفاده‌ی اعضای خانواده قرار می‌گیرد. یکی از عناصر مهم دکوراتیو در این فضا نور است. هرچقدر هم که چیدمان آشپزخانه زیبا باشد، بدون نورپردازی صحیح جلوه‌ی دلخواه شما را نخواهد داشت. در آشپزخانه‌های قدیمی برای وسایلی مثل ماشین ظرفشویی، فریزر، کابینت و ... مکان خاصی تعیین نمی‌شد. برای همین از یک چراغ برای روشنایی استفاده می‌کردند. اما امروزه با وجود این وسایل، به روش‌های نوین نورپردازی آشپزخانه نیازمندیم. 
چه کابینتی برای خانه شما مناسب است؟
۱۰ دی
مقالات

چه کابینتی برای خانه شما مناسب است؟

کابینت‌ها به عنوان مهم‌ترین بخش در قلب منزل شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند، به طوری که اکثر خانم‌های خانه‌دار کابینت‌ها را نگین آشپزخانه قلمداد کرده‌اند؛ به همین علت موضوع طراحی کابینت بر اساس سلیقه و نقشه خانه‌تان را برای این مقاله انتخاب کردیم تا با داشتن اطلاعات کافی بتوانید تمام آنچه را که در ذهن خود تصور می‌کنید به اجرا در آورید. اینگونه می‌توانید نگین آشپزخانه خود را خوش‌نقش‌تر کنید.
طراحی دکوراسیون داخلی محل کار
۱۵ آذر
مقالات

طراحی دکوراسیون داخلی محل کار

همانطور که می‌دانید اکثر افراد جامعه در طول شبانه روز مدت زمان معین و زیادی را در محل کار خود سپری می‌کنند که این زمان برای کارمندان برطبق قوانین مربوط به وزارت کار حدود ۸ ساعت است. اگر ۲۴ ساعت را به سه قسمت تقسیم‌بندی کنیم، ۸ ساعت ابتدایی روز مربوط به کار است، ۸ ساعت میانی به استراحت پس از کار و اوقات فراغت، گذراندن وقت با خانواده، انجام کارهای خانه و... اختصاص دارد و ۸ ساعت آخر نیز صرف خواب و استراحت شبانه می‌شود. بنابراین کار و دکوراسیون داخلی محیط کار بخش مهمی از زندگی هر فردی را تشکیل می‌دهد.


نمونه پروژه‌ها