طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود را به ما بسپارید.

امروزه طراحی دکوراسیون داخلی منازل و حتی شرکت‌ها و ساختمان‌های تجاری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. چگونگی چیدمان وسایل، رنگ‌بندی، نورپردازی و .... همگی در حیطه کاری طراحی دکوراسیون داخلی است. این امر ثابت شده است که توجه به این موارد در منازل، باعث آرامش و دلنشین شدن فضا شده و حس مثبتی را به افراد خانواده منتقل می‌کند، توجه به دکوراسیون داخلی در ادارات و شرکت‌ها نیز باعث جلب مشتری، رضایت و اعتماد او می‌گردد.

طراحی دکوراسیون داخلی امری تخصصی است و باید توسط کارشناسان و تخصصین امر انجام گیرد. شرکت دیریم هاوس سال‌هاست که در زمینه طراحی دکوراسیون منازل، ادارات و... فعالیت دارد و توانسته رضایت مشتریان را جلب کند.

Interior Design

نمونه پروژه‌ها
برای دریافت مشاوره و طراحی دکوراسیون داخلی با ما تماس بگیرید
۰۲۱-۸۸۷۶۰۶۱۵

طراحی دکوراسیون داخلی

فن طراحی دکوراسیون داخلی ترکیبی از علم و هنر است. شما باید خانه خود را مانند بوم نقاشی فرض کنید و این فرصت را به خود بدهید تا به فضای داخلی خانه خود روح و شخصیت ببخشید. اگر از دکوراسیون داخلی فعلی منزل خود خسته شده‌اید یا قصد رفتن به منزل جدیدی را دارید، ضروری است که برای دریافت بهترین نتیجه در طراحی دکوراسیون جدید منزل خود، سبک تفکر خود را نیز تغییر داده تا کارایی و جذابیت را در کنار هم داشته باشید.

طراحی دکوراسیون داخلی برای هماهنگی با سبک زندگی و ساختمان‌های امروزی که پررنگ ترین مشخصه آن‌ها فضاهای جمع و جور است، نیاز به دانش و شناخت عوامل پیچیده‌ای دارد.

 طراحی دکوراسیون داخلی

تاریخچه طراحی دکوراسیون داخلی

 تاریخچه طراحی دکوراسیون داخلی

از دیرباز انسان همواره به دنبال پیرایش و زیباسازی محل زندگی خود بوده است. اثبات این ادعا حکاکی‌ها و نقاشی‌هایی است که در دیواره‌های ساختمان‌های قدیمی و حتی غارها وجود دارند. در گذشته دکوراسیون داخلی بیشتر بر معماری ساختمان متکی بوده است و هنر سازندگان بناها بیشتر بر نوع ساخت دیوار و سقف منازل نمایان می‌شد. اما امروزه هنرمندان و طراحان دکوراسیون داخلی قادرند یک خانه بسیار ساده و چهار دیواری را تبدیل به محیطی پر از آرامش، خلاقیت و مطابق با خواست و سلیقه مشتری تبدیل نمایند.

انواع دکوراسیون داخلی

برای دسته‌بندی سبک های طراحی دکوراسیون داخلی قاعده خاصی وجود ندارد و هر نوع طراحی می‌تواند به عنوان یک سبک خاص محسوب گردد. هیچ محدودیتی در پیاده‌سازی یک نوع سبک خاص برای طراحی دکوراسیون داخلی نیست و تنها نکته مهم هماهنگی مدل دکوراسیون داخلی مدنظر شما با عواملی همچون سبک زندگی، محل زندگی، امکاناتی که در اختیار دارید و در نهایت هزینه‌ای است که برای این کار در نظر گرفته‌اید.

البته طبق یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان انواع دکوراسیون داخلی را به دو سبک طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک و طراحی دکوراسیون داخلی مدرن(امروزی) در نظر گرفت. اما هنگام پیاده سازی طرح، مشتریان معمولا ترکیبی از این دو سبک را می‌خواهند که قرار دادن آن در یک دسته خاص به‌راحتی امکان پذیر نیست. هنگام انتخاب سبک دکوراسیون خود از شنیدن نام‌های زیاد و خاص همچون سبک صنعتی، سبک مینیمال، سبک سلطنتی، فرانسوی، ساحلی، ایران باستان و ... تعجب نکنید. مهم نحوه صحیح اجرای طرح و هماهنگی آن با خواسته شماست.

 انواع دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون منزل خود را از کجا شروع کنیم؟

 طراحی دکوراسیون منزل خود را از کجا شروع کنیم؟

اولین گام در شروع طراحی دکوراسیون داخلی منزل شناخت شرایط ساختمانی است که قصد سکونت در آن را دارید. برای طراحی دکوراسیون ابتدا باید به منزل خود و شرایط فعلی آن نگاه کنید. اگر خانه شما جدید است و هیچ‌گونه طراحی در آن صورت نگرفته است، محدودیتی برای طراحی دکوراسیون داخلی آن ندارید و می‌توانید با استفاده از طرح‌های نمونه یا طراحی با سلیقه شخصی خود پروژه دکوراسیون خود را کلید بزنید. 

 

اگر در ساختمانی سکونت دارید و قصد تغییر دکوراسیون داخلی آن را دارید، ابتدا باید محدودیت‌های خود را شناسایی کنید. برخی از این محدودیت‌ها عبارتند:

 • دکوراسیون داخلی قبلی شما قرار است از پایه تغییر کند یا فقط قصد اصلاح آن را دارید؟
 • وسایل و تجهیزاتی که در دکوراسیون فعلی است تا چه حد نیاز به تعویض دارند؟
 • آیا قصد طراحی دکوراسیون داخلی به صورت بلندمدت را دارید یا دکوراسیون شما تابع شرایط خاصی است؟ (برای مثال با تغییر فصل‌ها قصد تغییر دکور منزل را دارید)
 • برای تغییر طراحی دکوراسیون فعلی خود به چه چیزهایی نیاز دارید؟
 • قصد دارید کل دکوراسیون را به یکباره زیرو رو کنید یا هر قسمت از منزلتان را به صورت مرحله‌ای و با فاصله زمانی تغییر دهید؟

و بسیاری از موارد دیگر که با مشورت با یک مجموعه تخصصی طراحی دکوراسیون داخلی، می‌توانید آن‌ها را آنالیز کرده و بهترین ساختار را برای دکوراسیون منزل خود بیابید.

گام به گام با یک پروژه طراحی دکوراسیون داخلی

با بررسی سفارشات طراحی دکوراسیون داخلی یک منزل اغلب نوعی سردرگمی در افراد وجود دارد. اکثر خانم‌ها یک نمای کلی از طرحی که می‌خواهند را در ذهن دارند اما قادر به بیان جزئیات آن نیستند. برای حل این مشکل کافی است مراحلی که بیان می‌کنیم را به صورت یک چک لیست برای خود آماده کرده و سپس به سراغ شرکت‌های طراحی دکوراسیون بروید.

 گام به گام با یک پروژه طراحی دکوراسیون داخلی

مراحل اجرای یک پروژه دکوراسیون داخلی

 مراحل اجرای یک پروژه دکوراسیون داخلی
 • سبک دکوراسیون: اگرچه نام‌های زیادی برای دکوراسیون های داخلی مختلفی شنیده می‌شود اما اساس طراحی دکوراسیون داخلی به ۳ صورت کلی انجام می‌شود: سبک کلاسیک، مدرن و یا ترکیبی از طراحی دکوراسیون کلاسیک و مدرن. اولین مرحله در طراحی دکوراسیون داخلی مشخص کردن سبک معماری دکور خانه است.
 • استاندارد طراحی دکوراسیون را بشناسید: هدف از طراحی دکوراسیون داخلی، در نهایت کاربردی بودن و دسترسی به تمام امکانات منزل برای یک زندگی به همراه آرامش و زیباییست. بنابراین ذهنتان را از ایده های عجیب خالی کنید و به آرامش خود فکر کنید.
 • از شرکت طراح خود اطلاعات فنی بخواهید: اطلاعات فنی از قبیل ابعاد و اندازه های استاندارد هر قسمت، میزان نورپردازی قسمت های مختلف ساختمان، میزان انعطاف پذیری دکوراسیون برای تغییرات بعدی، جنس مواد اولیه به کار رفته در وسایل منزل و مدیریت هزینه بر اساس بودجه پیشنهادی شما، همگی از عواملی هستند که طراحی دکوراسیون شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

 • دکوراسیون فعلی خود را مدنظر قرار دهید: در برخی موارد دکوراسیون داخلی منازل نیازی به تغییرات اساسی ندارد و می‌توان با کمی تغییر در ساختار فعلی، آن را تبدیل به دکوراسیون جدید نمود.
 • طرح دکوراسیون خود را ترسیم کنید: با استفاده از هر ابزاری که دارید طرح خود را ترسیم کنید. می‌توانید با استفاده از نرم افزار، طرح مورد نظر خود را بکشید، یا با استفاده از عکس‌ها و مدل‌های موجود طرح کلی را شبیه سازی کنید. اگر انجام این دو کار برایتان مقدور نیست می‌توانید با استفاده از یک مداد ساده طرح خود را روی کاغذ بیاورید. توجه داشته باشید که هر چقدر جزئیات طرح خود را بیشتر در نظر بگیرید در مرحله اجرا راحت‌تر خواهید بود.
 • گام آخر در پروژه طراحی دکوراسیون داخلی، پیاده سازی آن است. پس از انجام مراحل فوق می‌توانید با انعقاد قرارداد با یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی اجرای کار را به آن‌ها بسپرید یا حداقل در زمینه مشاوره از آن‌ها کمک بگیرید.

دکوراسیون داخلی برای کدام قسمت منزل قابل اجرا است؟

برای تغییر سبک زندگی خود می‌توانید از تغییر سبک چیدمان منزل خود شروع کنید. تمامی نقاط منزل از در ورودی گرفته تا سرویس‌های بهداشتی را می‌توان دکوراسیون و چیدمانی خاص برایشان در نظر گرفت. هیچ الزامی وجود ندارد که تمامی بخش‌های منزل شما از یک مدل خاص پیروی کند. برای مثال می‌توانید بخش ورودی را کلاسیک طراحی کنید و محیط آشپزخانه را امروزی. تنها نکته‌ای که در این مورد وجود دارد حساسیت طراحی دکوراسیون نقاط خاص منزل است مانند اتاق کودک. این اتاق را باید به سبکی طراحی کنید که ابتدا آرامش و سپس امنیت را به کودک انتقال دهد. نورپردازی شبانه اتاق باید به نحوی باشد که هنگام بیدار شدن از خواب ترس و وحشت او را فرا نگیرد و سایر عوامل مهم که حتما لازم است از کارشناسان این موضوع کمک گرفته شود.

 دکوراسیون داخلی برای کدام قسمت منزل قابل اجرا است؟

نکات بسیار مهم طراحی دکوراسیون داخلی

 نکات بسیار مهم طراحی دکوراسیون داخلی

 

ایجاد حس آرامش، کاربردی بودن و زیبایی ۳ مساله اساسی در طراحی دکوراسیون داخلی استاندارد است. اما یک سری پیش‌شرط‌ها وجود دارد که قبل از شروع اجرا باید رعایت کنید:

 • امنیت وسایل استفاده شده در دکوراسیون

حتما این مساله را در نظر داشته باشید که قرار دادن هر کدام از وسایل در چیدمان منزل باید در سرجای خود محکم و ایمن قرار گیرند مخصوصا وسایل که در ارتفاع هستند و یا به دیوار متصلند.

 •  تعادل را برقرار کنید

در تمامی مراحل کار از انتخاب سبک دکوراسیون و وسایل گرفته تا پیاده سازی و هزینه‌ها، تعادل را برقرار نمایید. شاید طرح‌های خاص دکوراسیون برای مدت کوتاهی بسیار جلوه کنند اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که همین عامل گاهی ممکن است خسته کننده باشد.

 

اصرار بر پیاده سازی یک سبک خاص یا وسایل یک شکل، یک رنگ بودن همه بخش‌ها و کاربردی نبودن خیلی از قسمت‌های دکوراسیون از اشتباهاتی است که معمولا در طراحی دکوراسیون داخلی بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود.

سعی کنید به خانه خود هویت ببخشید از مبل‌هایی استفاده کنید که نشستن روی آن‌ها راحت باشد. مد را دنبال کنید اما متعادل، به دنبال وسایل گران قیمتی که تنها برای نمایش هستند، نباشید.

 • تنوع و خلاقیت داشته باشید

دکوراسیون داخلی منزل را برای آرامش خودتان طراحی کنید نه نظر مهمان‌ها. سعی کنید تمام قسمت‌ها را متنوع طراحی کنید تا یک نقطه خاص منزل نمود بیشتری نداشته باشد. همواره نظر اعضای خانواده مخصوصا کودکان را بشنوید و اعمال کنید همه افراد سهم یکسانی در خانه خود دارند. اگر برای قسمتی طرح خاصی را در نظر نگرفته‌اید آن را با وسایل طبیعی مانند گلدان‌ها تکمیل کنید.

قیمت طراحی دکوراسیون داخلی به چه نحوی محاسبه می‌شود؟

برای بررسی و محاسبه قیمت یک پروژه طراحی دکوراسیون داخلی ابتدا باید حجم تغییرات مشخص گردد و چک‌لیست‌های تعیین قیمت تکمیل گردد. بعضی از موارد چک لیست قیمت شامل موارد زیر است:

 • طراحی دکوراسیون متعلق به چند بخش منزل است؟
 • آیا هر کدام از طرح‌های اجرایی برای هر بخش با یکدیگر متفاوت هستند؟
 • آیا بخش‌ها نیاز به بازسازی از نظر مصالح ساختمانی دارد؟
 • تجهیزات مورد نیاز دکوراسیون از طریق پیمانکار تهیه می‌گردد یا هزینه شخصی؟
 • کیفیت تجهیزات در چه حدی است؟
 • طراحی مدل اصلی کار توسط کارفرما انجام می‌گیرد یا پیمانکار؟
 • هزینه مشاوره و راهنمایی به چه نحوی محاسیبه می‌گردد؟
 • دستمزد به صورت ساعتی محاسبه می‌گردد یا متر مربع؟

و بسیاری از سوالات دیگر که هنگام قرارداد باید آن‌ها را از پیمانکار پرسیده و مستقیما درون قرارداد درج نمایید.

 قیمت طراحی دکوراسیون داخلی به چه نحوی محاسبه می‌شود؟

توصیه‌هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی

 توصیه‌هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی

گاهی اوقات به دنبال یک طراحی دکوراسیون داخلی لوکس برای منزل یا محیط کار خود هستید اما امکانات و بودجه لازم برای این کار را ندارید. در این شرایط نیازی نیست از کیفیت کار خود بکاهید و مشکلات خود را پنهان نمایید. لزوم وجود مشاور و ناظر در چنین شرایطی حتی در زمان اجرای پروژه و در حین کار مشخص می‌گردد. تجربه و مهارت او مانند یک معمار ساختمان در هر شرایطی نیاز است. بنابراین تصور نکنید که خودتان به تنهایی می‌توانید تمامی مسائل پروژه را مدیریت کنید.

میزان جزئیات کار پروژه طراحی دکوراسیون بسیار بیشتر از آن چیزی است که شما فکرش را می‌کنید. طراحی جداگانه برای تمام قسمت‌ها شامل آشپزخانه، اتاق‌ها، پذیرایی، راه‌پله‌ها، لابی، نورپردازی، مبلمان، شومینه و بسیاری دیگر از بخش‌های ساختمان باید انجام گیرد. تمام سعی خود را کنید تا در مرحله برنامه‌ریزی و طراحی، موارد فوق را به طور کامل سفارشی سازی نمایید.


نمونه کارهای واقعی از شرکت‌های طراحی دکوراسیون داخلی بخواهید نه صرفا عکس‌های کاتالوگی. همه ما می‌دانیم نمونه کارهای انجام شده در کشور ما با طرح‌ها و عکس‌هایی که به ما نشان داده می‌شود، بسیار متفاوت است. از پیمانکار بخواهید نمونه پروژه‌های واقعی انجام شده را در اختیار شما قرار دهد و در صورت امکان بازدیدی از مکان‌های یاد شده داشته باشید.
طرح‌های گران قیمت لزوما جذاب‌تر نیستند. همواره به دنبال مدل‌هایی باشید که از نظر خودتان زیبا باشند نه ایده پرداز آن‌ها. دکوراسیون منزل شما کاملا باید مطابق سلیقه شما باشد و نیازی نیست که تمام جزئیات یک طرح پیشنهادی را بپذیرید بلکه با حفظ اصول کلی می‌توانید با وسایل ساده نیز خانه خود را رنگ و لعاب ببخشید.

برای هر طرحی نمونه‌های جایگزین را برای مدیریت هزینه نیز بررسی کنید. برای مثال اگر قصد رنگ آمیزی دیوارها را دارید کاغذ دیواری را هم مدنظر داشته باشید. اگر قصد استفاده از فرش‌های با نقش و نگار خاص دارید به کف پوش‌های طرح‌دار نیز نگاهی بیندازید.

آخرین مقالات
روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی
ویژگی‌های سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی
اهمیت طراحی کابینت در آشپزخانه