نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

مقالات
۰۳ امرداد

به دلیل اینکه اتاق کودک محل استراحت، بازی و شکل گیری شخصیت او می‌باشد لذا در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را برای شما بیان نماییم تا بتوانید در کنار رعایت نکاتی از قبیل طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ پردازی و چیدمان، نورپردازی مناسبی نیز داشته باشید چرا که نورپردازی مناسب سبب القای محیطی آرامش‌بخش و راحت می‌گردد.

نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی، عنصر مهم اتاق خواب کودک

با توجه به اینکه اتاق کودک محل استراحت، بازی و شکل گیری شخصیت او می‌باشد، باید به جنبه‌های مهمی از قبیل نورپردازی توجه خاصی داشته باشید. چرا که این عامل در کنار مؤلفه‌های مهم دیگر نقش بسزایی در مهیا سازی بستر مناسب خواهند داشت. در این بخش به ذکر نکات مهم در نورپردازی اتاق خواب کودک می‌پردازیم که به شرح زیر می‌باشند:

  1. وسایل روشنایی نباید در دسترس کودک باشند لذا برای امنیت بیشتر بهتر است تا این وسایل به دیوار کوبیده شوند و یا به صورت سقفی باشند.
  2. شدت نورپردازی مناسب و قابل تنظیم باشد به صورتی که در شب نور بیش از حد کم نباشد تا سبب ترس کودک شما گردد و بتواند تا حدی محیط اطراف را ببیند و آنقدر هم زیاد نباشد تا چشم او را اذیت کند.
  3. نور طبیعی را فراموش نکنید اما در نظر داشته باشید که شدت بیش از حد آن، مانند نور مصنوعی سبب ناراحتی کودک می‌گردد لذا پرده‌های ضخیم را تعبیه سازید تا نور ملایم و به میزان کافی وارد شود اما حتما نور طبیعی به اتاق بتابد.
  4. جهت تزئین و سرگرم کردن نوزاد یا کودک خود، از آویزهای فانتزی استفاده کنید.
  5. خلاقیت در نورپردازی اتاق کودک بسیار مهم است، به عنوان مثال می‌توانید با کمک ریسه‌های LED، اشکال جذاب و زیبایی بر روی سقف و دیوار ایجاد کنید تا علاوه بر زیبایی، نورپردازی موضعی مناسبی را نیز ایجاد کنند.
  6. تأمین نور به صورت تاکیدی نیز بسیار اهمیت دارد به همین دلیل باید نور برای فعالیت‌هایی مانند نقاشی، مطالعه و میز کار فراهم سازید تا راحتی بیشتری را برای کودک خود ایجاد کنید.
  7. از ایجاد نور مستقیم در بالای تخت کودک در اتاق خودداری کنید زیرا موقع استراحت یا خواب، این نور مستقیما به چشم او برخورد کرده و نه تنها سبب آزار او شده بلکه در خواب او نیز اختلال ایجاد می‌کند.
  8. نکته بسیار مهم دیگر این است که در سنین بالاتر، خود کودک را نیز در طراحی تمامی موارد اتاق کودک مانند دکوراسیون، رنگ و تامین نور دخالت دهید تا هم تاثیر مثبتی بر روحیات آن گذاشته و هم محیط برای او جذاب‌تر و مناسب‌تر به نظر بیاید.
  9. قسمت هایی از اتاق کودک که جز حریم شخصی آنان می‌باشد مانند داخل کمد یا تخت خواب آنان را حتما با هماهنگی کامل خودشان طراحی و نورپردازی نمایید.
آخرین مقالات
ایده‌های طراحی کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک
۱۷ امرداد
مقالات

ایده‌های طراحی کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک

کابینت‌های آشپزخانه‌ شما بخشی از ظاهر آشپزخانه و همچنین چگونگی ساماندهی وسایل مورد نیاز شما در آشپزخانه را تعیین می‌کنند. تعویض کابینت‌های آشپزخانه برای هر صاحبخانه‌ای یک سرمایه‌گذاری بزرگ است، بنابراین انتخاب مناسب کابینت‌های آشپزخانه، برای لذت بردن از یک آشپزخانه به روز و زیبا برای سال‌های طولانی مهم است. در این مقاله ما به جدیدترین ایده‌های طراحی کابینت آشپزخانه پرداخته‌ایم و عملکرد و زیبایی طرح‌های گوناگون را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم. 
چگونه کابینت‌های آشپزخانه را سازماندهی کنیم؟
۰۹ امرداد
مقالات

چگونه کابینت‌های آشپزخانه را سازماندهی کنیم؟

آیا شما مدام کابینت‌های آشپزخانه‌ خود را باز می‌کنید و به دنبال وسایل مورد نیاز خود زمان زیادی صرف می‌کنید؟ اگر وقت آن است که کابینت‌های آشپزخانه‌تان دوباره مرتب و سازماندهی شود، شما به جای درستی آمده‌اید.
اصول اولیه طراحی دکوراسیون داخلی
۲۵ تیر
مقالات

اصول اولیه طراحی دکوراسیون داخلی

هنگامی که شما اصول اولیه طراحی دکوراسیون داخلی را بدانید می‌توانید هر فضایی را به یک مکان افسانه‌ای تبدیل کنید. هنگامی که شما در یک اتاق دیزاین شده قرار می‌گیرید به راحتی می‌توانید نحوه‌ قرارگیری و هماهنگی اشیا را درک کنید. شما می‌توانید با اندکی دانش اصول طراحی اولیه این تغییر را در خانه خود ایجاد کنید. در واقع این دانش با تمرین و آزمایش در هم آمیخته، و شما در راه طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه زیبا آن را فرا می‌گیرید.


نمونه پروژه‌ها