نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

مقالات
۰۳ امرداد

به دلیل اینکه اتاق کودک محل استراحت، بازی و شکل گیری شخصیت او می‌باشد لذا در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را برای شما بیان نماییم تا بتوانید در کنار رعایت نکاتی از قبیل طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ پردازی و چیدمان، نورپردازی مناسبی نیز داشته باشید چرا که نورپردازی مناسب سبب القای محیطی آرامش‌بخش و راحت می‌گردد.

نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی، عنصر مهم اتاق خواب کودک

با توجه به اینکه اتاق کودک محل استراحت، بازی و شکل گیری شخصیت او می‌باشد، باید به جنبه‌های مهمی از قبیل نورپردازی توجه خاصی داشته باشید. چرا که این عامل در کنار مؤلفه‌های مهم دیگر نقش بسزایی در مهیا سازی بستر مناسب خواهند داشت. در این بخش به ذکر نکات مهم در نورپردازی اتاق خواب کودک می‌پردازیم که به شرح زیر می‌باشند:

  1. وسایل روشنایی نباید در دسترس کودک باشند لذا برای امنیت بیشتر بهتر است تا این وسایل به دیوار کوبیده شوند و یا به صورت سقفی باشند.
  2. شدت نورپردازی مناسب و قابل تنظیم باشد به صورتی که در شب نور بیش از حد کم نباشد تا سبب ترس کودک شما گردد و بتواند تا حدی محیط اطراف را ببیند و آنقدر هم زیاد نباشد تا چشم او را اذیت کند.
  3. نور طبیعی را فراموش نکنید اما در نظر داشته باشید که شدت بیش از حد آن، مانند نور مصنوعی سبب ناراحتی کودک می‌گردد لذا پرده‌های ضخیم را تعبیه سازید تا نور ملایم و به میزان کافی وارد شود اما حتما نور طبیعی به اتاق بتابد.
  4. جهت تزئین و سرگرم کردن نوزاد یا کودک خود، از آویزهای فانتزی استفاده کنید.
  5. خلاقیت در نورپردازی اتاق کودک بسیار مهم است، به عنوان مثال می‌توانید با کمک ریسه‌های LED، اشکال جذاب و زیبایی بر روی سقف و دیوار ایجاد کنید تا علاوه بر زیبایی، نورپردازی موضعی مناسبی را نیز ایجاد کنند.
  6. تأمین نور به صورت تاکیدی نیز بسیار اهمیت دارد به همین دلیل باید نور برای فعالیت‌هایی مانند نقاشی، مطالعه و میز کار فراهم سازید تا راحتی بیشتری را برای کودک خود ایجاد کنید.
  7. از ایجاد نور مستقیم در بالای تخت کودک در اتاق خودداری کنید زیرا موقع استراحت یا خواب، این نور مستقیما به چشم او برخورد کرده و نه تنها سبب آزار او شده بلکه در خواب او نیز اختلال ایجاد می‌کند.
  8. نکته بسیار مهم دیگر این است که در سنین بالاتر، خود کودک را نیز در طراحی تمامی موارد اتاق کودک مانند دکوراسیون، رنگ و تامین نور دخالت دهید تا هم تاثیر مثبتی بر روحیات آن گذاشته و هم محیط برای او جذاب‌تر و مناسب‌تر به نظر بیاید.
  9. قسمت هایی از اتاق کودک که جز حریم شخصی آنان می‌باشد مانند داخل کمد یا تخت خواب آنان را حتما با هماهنگی کامل خودشان طراحی و نورپردازی نمایید.
مقالات مرتبط
راهنمای نورپردازی آشپزخانه
۲۴ اسفند
مقالات

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.
اشتباهات رایج در نورپردازی خانه
۲۸ دی
مقالات

اشتباهات رایج در نورپردازی خانه

نورپردازی یک خانه کار نسبتا دشواری است. تنها نصب و استفاده از لوازم روشنایی زیبا و پرنور برای روشن کردن فضای خانه کافی نیست. نادیده گرفتن قوانین اصلی نورپردازی خانه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی یا تاریک ماندن برخی از قسمت‌های خانه و یا هر دو شود. در اینجا قصد داریم ۶ اشتباه رایج در مورد نورپردازی خانه که معمولا طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی روشنایی خانه‌ها مرتکب می‌شوند را بیان کنیم.
مزایا و معایب کابینت MDF
۲۰ آذر
مقالات

مزایا و معایب کابینت MDF

کابینت ام دی اف یکی از پر طرف‌دارترین انواع کابینت‌ها در سال‌های اخیر شناخته شده است. یکی از انواع چوب‌های مورد استفاده برای طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد. از ام دی اف امروزه استقبال زیادی برای ساخت کابینت آشپزخانه شده است. ام دی اف نوعی از محصولات کامپوزیت می‌باشد، که برای ساخت کمد، کابینت، تخت خواب و .... از آن استفاده می‌شود و بیشترین استفاده آن در طراحی کابینت آشپزخانه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد این نوع ماده اولیه را برای ساخت کابینت انتخاب می‌نمایند، تنوع بسیار زیاد آن در طرح و رنگ می‌باشد. ام دی اف محصولی از چوب مصنوعی است که مزایا و معایبی مختص به خود را نیز دارد. در ادامه می‌خواهیم مزایا و معایب این محصول را برای شما بیان نماییم.


نمونه پروژه‌ها