نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

مقالات
۰۳ امرداد

به دلیل اینکه اتاق کودک محل استراحت، بازی و شکل گیری شخصیت او می‌باشد لذا در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را برای شما بیان نماییم تا بتوانید در کنار رعایت نکاتی از قبیل طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ پردازی و چیدمان، نورپردازی مناسبی نیز داشته باشید چرا که نورپردازی مناسب سبب القای محیطی آرامش‌بخش و راحت می‌گردد.

نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی، عنصر مهم اتاق خواب کودک

با توجه به اینکه اتاق کودک محل استراحت، بازی و شکل گیری شخصیت او می‌باشد، باید به جنبه‌های مهمی از قبیل نورپردازی توجه خاصی داشته باشید. چرا که این عامل در کنار مؤلفه‌های مهم دیگر نقش بسزایی در مهیا سازی بستر مناسب خواهند داشت. در این بخش به ذکر نکات مهم در نورپردازی اتاق خواب کودک می‌پردازیم که به شرح زیر می‌باشند:

  1. وسایل روشنایی نباید در دسترس کودک باشند لذا برای امنیت بیشتر بهتر است تا این وسایل به دیوار کوبیده شوند و یا به صورت سقفی باشند.
  2. شدت نورپردازی مناسب و قابل تنظیم باشد به صورتی که در شب نور بیش از حد کم نباشد تا سبب ترس کودک شما گردد و بتواند تا حدی محیط اطراف را ببیند و آنقدر هم زیاد نباشد تا چشم او را اذیت کند.
  3. نور طبیعی را فراموش نکنید اما در نظر داشته باشید که شدت بیش از حد آن، مانند نور مصنوعی سبب ناراحتی کودک می‌گردد لذا پرده‌های ضخیم را تعبیه سازید تا نور ملایم و به میزان کافی وارد شود اما حتما نور طبیعی به اتاق بتابد.
  4. جهت تزئین و سرگرم کردن نوزاد یا کودک خود، از آویزهای فانتزی استفاده کنید.
  5. خلاقیت در نورپردازی اتاق کودک بسیار مهم است، به عنوان مثال می‌توانید با کمک ریسه‌های LED، اشکال جذاب و زیبایی بر روی سقف و دیوار ایجاد کنید تا علاوه بر زیبایی، نورپردازی موضعی مناسبی را نیز ایجاد کنند.
  6. تأمین نور به صورت تاکیدی نیز بسیار اهمیت دارد به همین دلیل باید نور برای فعالیت‌هایی مانند نقاشی، مطالعه و میز کار فراهم سازید تا راحتی بیشتری را برای کودک خود ایجاد کنید.
  7. از ایجاد نور مستقیم در بالای تخت کودک در اتاق خودداری کنید زیرا موقع استراحت یا خواب، این نور مستقیما به چشم او برخورد کرده و نه تنها سبب آزار او شده بلکه در خواب او نیز اختلال ایجاد می‌کند.
  8. نکته بسیار مهم دیگر این است که در سنین بالاتر، خود کودک را نیز در طراحی تمامی موارد اتاق کودک مانند دکوراسیون، رنگ و تامین نور دخالت دهید تا هم تاثیر مثبتی بر روحیات آن گذاشته و هم محیط برای او جذاب‌تر و مناسب‌تر به نظر بیاید.
  9. قسمت هایی از اتاق کودک که جز حریم شخصی آنان می‌باشد مانند داخل کمد یا تخت خواب آنان را حتما با هماهنگی کامل خودشان طراحی و نورپردازی نمایید.
مقالات مرتبط
نورپردازی آشپزخانه به سبک کلاسیک
۰۴ شهریور
مقالات

نورپردازی آشپزخانه به سبک کلاسیک

نورپردازی آشپزخانه دقیقاً همانند نورپردازی در دکوراسیون داخلی مهم است. همیشه در طول تاریخ آشپزخانه در خانه‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای نزد خانواده داشته است.  پیشنهاد می‌دهیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا نکاتی در مورد نورپردازی آشپزخانه به سبک کلاسیک را با یکدیگر مرور کنیم. 
بهترین روش نورپردازی در آشپزخانه
۲۷ خرداد
مقالات

بهترین روش نورپردازی در آشپزخانه

آشپزخانه قلب و روح خانه است. آشپزخانه جایی است که ما علاوه بر غذا خوردن، ایمیل‌هایمان را چک می‌کنیم، مطالعه می‌کنیم، تکالیف و کارهایمان را انجام می‌دهیم و بعد از صرف شام با خانواده یا دوستانمان بر سر میز جمع می‌شویم. این فضای چند منظوره، نیاز به لایه‌های فراوانی از روشنایی دارد تا واقعا دلپذیر شود.
تاثیر هماهنگی تجهیزات آشپزخانه در نورپردازی
۲۳ خرداد
مقالات

تاثیر هماهنگی تجهیزات آشپزخانه در نورپردازی

نورپردازی مناسب به آشپزخانه شما زیبایی چند برابر می‌دهد، یکی از گزینه‌های  بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه نورپردازی است. منظور فقط استفاده از چراغ‌های گران‌قیمت و لوسترهای فانتزی نیست، بلکه منظور به‌کارگیری نورپردازی مناسب و صحیح در محیط آشپزخانه می‌باشد که با طراحی داخلی هماهنگ باشد و زیبایی آشپزخانه را بیشتر کند.


نمونه پروژه‌ها