تاثیر هماهنگی تجهیزات آشپزخانه در نورپردازی

مقالات
۲۳ خرداد

نورپردازی مناسب به آشپزخانه شما زیبایی چند برابر می‌دهد، یکی از گزینه‌های  بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه نورپردازی است. منظور فقط استفاده از چراغ‌های گران‌قیمت و لوسترهای فانتزی نیست، بلکه منظور به‌کارگیری نورپردازی مناسب و صحیح در محیط آشپزخانه می‌باشد که با طراحی داخلی هماهنگ باشد و زیبایی آشپزخانه را بیشتر کند.

تاثیر هماهنگی تجهیزات آشپزخانه در نورپردازی

آشپزخانه‌های امروزی نه تنها محل طبخ غذا شده است بلکه قلب خانه و مرکز زندگی خانواده می‌باشد، نورپردازی کافی بر روی وسایل و تجهیزات مانند سینک، اجاق گاز و یخچال نه تنها اثر گذار بوده، بلکه ضروری هم می‌باشد. سطوح زیرین کابینت‌ها با نور ولتاژ کم زیبایی آرامش بخشی را به فضای شما می‌دهد، نصب لامپ‌های ال ای دی یکی دیگر از روش‌های نورپردازی است.

نورپردازی موردی و ثابت

شما امکان نورپردازی موردی و ثابت را دارید، مثلا برای نورپردازی موردی می‌توانید از چراغ‌های دیواری استفاده کنید. نورپردازی داخل کابینت، روشن و خاموش شدن هنگام باز کردن درب یخچال، همگی از اهمیت نور در آشپزخانه حکایت دارد، می‌توان از ریسه‌های ال ای دی برای روشنایی داخل کابینت استفاده نمود. برای کابینت‌هایی که درب شیشه‌ای دارند بهتر است که در قسمت پشت کابینت چراغ مناسب نصب شود تا این کابینت در واقع دکور آشپزخانه هم باشد.

نورپردازی سینک ظرفشویی هم زیباست و هم برای اطمینان از درست شستن ظروف استفاده می‌شود، در قسمت بالای سینک ظرفشویی چراغ مناسبی نصب کنید. آویزهای دکوراتیو از دیگر منابع نوری هستند که امروزه در مدل‌ها و طرح‌های گوناگون در بازار موجود هستند. نورهای مخفی سقف آشپزخانه از دیگر روش‌های نورپردازی می‌باشد. خاموش و روشن شدن حتی یک لامپ کوچک می‌تواند تاثیرگذار باشد.

در آشپزخانه‌های امروزی معمولا خانم‌های خانه‌دار سعی می‌کنند بیشتر وسایل آشپزخانه را بر روی کابینت‌ها قرار دهند. به دو دلیل این کار صورت می‌گیرد. ابتدا به خاطر در دسترس بودن وسایل برای آآشپزی بهتر و راحت‌تر. دوم به خاطر زیباسازی محیط آشپزخانه و نمایش وسایل به عنوان بخشی از طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه. از این‌رو نیاز است که برای هماهنگی این تجهیزات و استفاده بهتر از آن‌ها سیستم نورپردازی آشپزخانه را به گونه‌ای طراحی نمود که تمامی بخش‌های آشپزخانه را پوشش دهد.

بهترین طراحی در این شرایط را می‌توان طراحی جزیره‌ای و نورپردازی آن دانست. چرا که تعداد وسایل آشپزخانه بسیار زیاد است و حضور همه آن‌ها الزامی است و برای پخت غذا یا کیک باید از وسایل زیادی استفاده نمود. بهتر است بعد از چیدمان اصولی این تجهیزات، فرایند نورپردازی را آغاز کنید. وسایل پخت غذا یا ابزار آشپزی یا ست قابلمه‌های خود را در نقطه خاص قرار داده و با استفاده از اصول نورپردازی رنگ‌های روشن برای نورپردازی استفاده کنید.

استفاده از لامپ‌های ال ای دی با رنگ آبی آرامش خاصی به شما وارد می‌سازد که باعث افزایش حوصله شما می‌شود که در نتیجه در طعم و مزه غذاهای شما بسیار تاثیرگذار است.

مقالات مرتبط
نورپردازی آشپزخانه به سبک کلاسیک
۰۴ شهریور
مقالات

نورپردازی آشپزخانه به سبک کلاسیک

نورپردازی آشپزخانه دقیقاً همانند نورپردازی در دکوراسیون داخلی مهم است. همیشه در طول تاریخ آشپزخانه در خانه‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای نزد خانواده داشته است.  پیشنهاد می‌دهیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا نکاتی در مورد نورپردازی آشپزخانه به سبک کلاسیک را با یکدیگر مرور کنیم. 
نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک
۰۳ امرداد
مقالات

نکات مهم در نورپردازی اتاق کودک

به دلیل اینکه اتاق کودک محل استراحت، بازی و شکل گیری شخصیت او می‌باشد لذا در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را برای شما بیان نماییم تا بتوانید در کنار رعایت نکاتی از قبیل طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ پردازی و چیدمان، نورپردازی مناسبی نیز داشته باشید چرا که نورپردازی مناسب سبب القای محیطی آرامش‌بخش و راحت می‌گردد.
بهترین روش نورپردازی در آشپزخانه
۲۷ خرداد
مقالات

بهترین روش نورپردازی در آشپزخانه

آشپزخانه قلب و روح خانه است. آشپزخانه جایی است که ما علاوه بر غذا خوردن، ایمیل‌هایمان را چک می‌کنیم، مطالعه می‌کنیم، تکالیف و کارهایمان را انجام می‌دهیم و بعد از صرف شام با خانواده یا دوستانمان بر سر میز جمع می‌شویم. این فضای چند منظوره، نیاز به لایه‌های فراوانی از روشنایی دارد تا واقعا دلپذیر شود.