نقش نورپردازی در آشپزخانه

مقالات
۱۰ اردیبهشت

نورپردازی آشپزخانه یکی از فاکتور های بسیار مهم در تکمیل دکوراسیون آشپزخانه است. امروزه از فضای آشپزخانه‌ها علاوه بر انجام پخت و پز بعنوان محلی برای خوردن غذا بصورت دورهمی‌های صمیمانه بر دور یک میز ناهارخوری استفاده می‌شود. نورپردازی تخصصی می‌تواند در ایجاد یک فضای دلنشین و جذاب بسیار موثر باشد. در بسیاری از موارد مفهوم نورپردازی را صرفا نصب انواع چراغ‌ها و منابع نوری می‌دانند در حالیکه مفهوم نورپردازی انجام عملیاتی برنامه‌ریزی شده و متکی به تجهیزات خاص می‌باشد. 

نقش نورپردازی در آشپزخانه

تجهیزات مدرن نورپردازی آشپزخانه:

محیط آشپزخانه به عنوان قلب خانه باید از تفکر طراحی نور مهندسی شده‌ای برخوردار باشد تا شکوه و جلوه خود را نمایان کند. آشپزخانه بعلت انجام بیشترین کار در طول روز نیاز به نور مناسب دارد و این موضوع در مورد هر وسیله نظیر سینک‌ها، هواکش، اجاق گاز و قفسه‌ها نیز صادق است. تجهیزات مدرن طراحی نور آشپزخانه باید دارای خصوصیات خاصی باشند. با توجه به ایجاد بخارات چربی در محیط آشپزخانه، تجهیزات بکار گرفته شده باید الزاما بصورت توکار یا نیمه توکار در آشپزخانه طراحی شوند، جنس تجهیزات مورد استفاده به واسطه مجاورت دائم با بخار موادغذایی و یا جریان شیر آب باید از مواد ضد زنگ باشند. از آنجائیکه پروژه نورپردازی آشپزخانه شامل بسیاری از نقاط می‌شود برای اجرای یک طرح مقرون بصرفه معمولا از فناوری لامپ های LED استفاده می‌شود.

بطورکلی ایده طراحی نور و تجهیزات مورد نیاز بر اساس شرایط آشپزخانه طراحی و تهیه می‌گردند. جنس و رنگ المان‌های بکار رفته در کابینت‌ها و تجهیزات آشپزخانه در نورپردازی موثر هستند. شاید با تمرکز نور بر روی نقش زیبای بدنه کابینت بتوان جلوه زیبایی را خلق کرد. استفاده از چراغ‌ها از جنس استیل ضدزنگ و زیبا؛ بعنوان منبع نور اصلی و نوارهای LED برای نورپردازی‌های مخفی و تجهیزات نورپردازی پایین تاب با رنگهای سازگار با دکوراسیون آشپزخانه می‌توانند زیبایی خاصی به این محیط ببخشند.

برای ایجاد فضای صمیمی در آشپزخانه بهتر است از رنگ‌های گرم نظیر زرد و نارنجی استفاده شود. برای دسترسی به وسایل در شب هنگام می‌توان از نور مخفی LED های آبی رنگ بهره برد. البته به همان اندازه‌ای که فضای آشپزخانه باید صمیمی باشد محل امنی نیز برای آشپزی باید باشد. با توجه به اینکه آشپزی کردن خطرات خاص خود را دارد با استفاده از تجهیزات نورپردازی مدرن می توانید تمامی زوایای تاریک را نیز نمایش داده و به کمک آن میزان و احتمال خطرات ممکن را کاهش دهید.
آشپزخانه‌های مدرن از تجهیزات مدرن نیز بهره می‌برند. این آشپزخانه‌ها الزاما به نورپردازی‌های مدرن و تخصصی نیاز دارند. این موضوع با در نظر گرفتن متراژ آشپزخانه، ارتفاع و نقشه آشپزخانه ایده‌پردازی و اجرا می‌گردد.
نورپردازی مدرن در آشپزخانه های امروزی باید بر اساس تجهیزات مدرن و طراحی ایده پردازانه صورت بگیرد. اگر قصد این را دارید که آشپزخانه ای متفاوت داشته باشد باید به کمک تجهیزات مدرن نورپردازی این کار را انجام دهید. نورپردازی آشپزخانه را به دید هزینه نگاه نکنید بلکه باید آن را با اهداف امن‌سازی و فراهم کردن آسایش بیشتر محیط داخلی منزل خود بدانید.

مقالات مرتبط
راهنمای نورپردازی آشپزخانه
۲۴ اسفند
مقالات

راهنمای نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کاری است که اکثر افراد دوست دارند که آن را در خانه‌های خود اجرا کنند. بر اساس اندازه و فضای آشپزخانه، و بودجه افراد و سبکی که هر شخص برای دکوراسیون خانه خود دنبال می‌کند، روش‌های زیادی برای نورپردازی آشپزخانه به سبک دلخواه هر فرد وجود دارد. در این راستا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته است که در این مقاله استفاده شده تا بتوان بهترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام نورپردازی آشپزخانه به شما ارائه نمود.
اشتباهات رایج در نورپردازی خانه
۲۸ دی
مقالات

اشتباهات رایج در نورپردازی خانه

نورپردازی یک خانه کار نسبتا دشواری است. تنها نصب و استفاده از لوازم روشنایی زیبا و پرنور برای روشن کردن فضای خانه کافی نیست. نادیده گرفتن قوانین اصلی نورپردازی خانه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی یا تاریک ماندن برخی از قسمت‌های خانه و یا هر دو شود. در اینجا قصد داریم ۶ اشتباه رایج در مورد نورپردازی خانه که معمولا طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی روشنایی خانه‌ها مرتکب می‌شوند را بیان کنیم.
مزایا و معایب کابینت MDF
۲۰ آذر
مقالات

مزایا و معایب کابینت MDF

کابینت ام دی اف یکی از پر طرف‌دارترین انواع کابینت‌ها در سال‌های اخیر شناخته شده است. یکی از انواع چوب‌های مورد استفاده برای طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد. از ام دی اف امروزه استقبال زیادی برای ساخت کابینت آشپزخانه شده است. ام دی اف نوعی از محصولات کامپوزیت می‌باشد، که برای ساخت کمد، کابینت، تخت خواب و .... از آن استفاده می‌شود و بیشترین استفاده آن در طراحی کابینت آشپزخانه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد این نوع ماده اولیه را برای ساخت کابینت انتخاب می‌نمایند، تنوع بسیار زیاد آن در طرح و رنگ می‌باشد. ام دی اف محصولی از چوب مصنوعی است که مزایا و معایبی مختص به خود را نیز دارد. در ادامه می‌خواهیم مزایا و معایب این محصول را برای شما بیان نماییم.


نمونه پروژه‌ها